Akıllı Gündem

FOMC ve RBNZ Piyasaları Nasıl Etkileyecek

FOMC ve RBNZ Piyasaları Nasıl Etkileyecek

BK Asset Management Forex Stratejisi Genel Müdürü Kathy Lien

Bu haftanın en önemli gelişmesi bugünkü Fed toplantısı olacak. Bu toplantı Jerome Powell’ın Fed Başkanı olarak ilk FOMC toplantısı olmayacak ancak merkez bankasının bu yıl faiz oranlarını ilk kez artırması bekleniyor. Neyse ki faiz artırımı tartışmalı bir konu değil ve %100 oranda fiyatlanıyor. ABD doları para politikası duyurusu öncesi yüksek işlem görüyor, çünkü yatırımcılar artırımın şahin bir rehberlik ile birlikte olacağını umut ediyor. Öncelikli ilgi Fed’in noktasal grafiğinde ve Powell’ın basın konferansında olacak. Bir grup ekonomist noktasal grafiğin 4 faiz artırımı yönünde olacağını bekliyor ancak son politika toplantısından beri veriler karışık. İş büyümesi çok güçlü ve ekonomik aktivite hızlandı ama ücret ve harcama büyümesi zayıfladı. Powell’ın yarı yıllık değerlendirmesinden bildiğimiz üzere, o iyimser ve pruva rüzgarının pupa rüzgarına dönüşeceğine inanıyor.

Bu yılın erken zamanlarında sıkılaşmanın 4 tur olacağını ima etmenin bir avantajı henüz görülmedi. Beklemeli ve iki artırım daha önermeden önceki ilk iki artırımı piyasaların ve ekonominin nasıl sindireceğini görmeliler. Bu, önümüzdeki aylarda Fed’e esneklik veriyor ancak noktasal grafiğin ABD politikacılarının bireysel görüşlerini de etkileyeceğini fark etmek de oldukça önemli ve biliyoruz ki, pek çok güvercin şu an artırım istiyor. Fed’in faiz oranlarını artıracağını ve Powell’ın iyimser bir ton tutturacağını biliyoruz ama değişimlerin ekonomik öngörülere ve noktasal grafik tahminlerine ne yapacağı belli değil. Noktasal grafik Fed’in 4 artırım taraftarı olduğunu gösterirse, USD/JPY 107 seviyesini kıracak ve EUR/USD çifti 1,22’yi görecek. Bununla birlikte (yarınki sıkılaşmanın ardından iki tane daha olmak üzere) bu yıl 3 artırımda kalırsa, dolar düşecek ve yen ve sterlin karşısında derin kayıplar yaşanacak. USD/CHF’nin 0,9500’ü kolayca aşmasını, USD/JPY çiftinin en az 105,75 seviyesine doğru batacağını ve GBP/USD’nin 1,41 üzerine çıkmasını bekliyoruz.

FOMC basın toplantısından yaklaşık bir saat sonra Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ) para politikası duyurusunu yapacak. Yeni Zelanda doları, mandıra fiyatları ardışık üçüncü açık artırmada da düşüş yaşamışken, büyük olay öncesi 1 ayın düşüklerine geriledi. Aşağıdaki tabloya bakacak olursak, tüketici harcamalarında azalma, işletme aktivitesinde gelişme ve artan enflasyon ile Yeni Zelanda ekonomisinde hem ilerleme hem de bozulmalar olduğunu görürüz. Son toplantıda, RBNZ GSYİH öngörülerini düşürdü, nötr politikalarını vurguladı ve enflasyon beklentilerindeki bir düşüşün faiz oranı indirimini tetikleyebileceğini belirterek uyardı. NZD tüm bu değerlendirmeler sorasında elden çıkarıldı. Bununla birlikte Yardımcı Yöneticinin, gelecek olan RBNZ Yöneticisi Adrian Orr’un yerine son bir kez daha geçmesi ile beraber, öngörülerinde ve politik rehberliklerinde ek bir değişim ummuyoruz. Yani, Fed beklentileri karşılama konusunda başarısız olur ve RBNZ değerlendirmesi değişmezse, NZD/USD 71 sente düşebilir.

Avustralya doları elden çıkarıldı ancak Kanada doları, petrol fiyatlarındaki %2’lik artış ve beklenenden daha iyi gelen toptan satışlar sayesinde ABD dolarının gücüne karşı direnç gösterdi. Mart ayındaki Avustralya Merkez Bankası (RBA) toplantısı tutanakları yayınlandı ancak yeni bir şey ortaya çıkmadı. RBA bu yıl büyümenin potansiyelini aşmasını ve işsizlik oranları ve enflasyonun ilerleyeceğini düşünüyor. Bu yorumlar AUD dövizinin New York (NY) oturumu başında daha iyi olmasını sağladı ancak gün ilerledikçe AUD/USD çifti getirilerini yitirdi ve ardışık dördüncü işlem gününde de düşük işlem gördü. aynı zamanda, AUD/NZD üç işlem günü içinde ilk kez yükseldi ve 1,07 üzerinde hareket etti.

Euro bugün, zayıf yatırımcı güveni sonrası ağır kayıplar yaşadı. Alman ve Euro bölgesi ZEW anketi Eylül 2016’dan beri en düşük seviyesine geriledi. Geçen haftanın Avrupa Merkez Bankası (ECB) güvercin yorumları hala dövizi yaralıyor ve şimdi EUR/USD çifti kendini yeniden 1,23 altında buldu ve zar zor 1,2250 seviyesinde tutundu. Hatta, bugünün hareketi tek dövizi ABD doları karşısında 3 hafta içindeki en düşük seviyesine götürdü ve 1,22 seviyesi yakında. Sterlin Amerikan doları karşısında düşük seyretmesine rağmen, yaşadığı kayıp diğer majör dövizlerle kıyaslandığında çok ılımlı kalıyor. İngiltere enflasyonu Şubat ayı içinde yavaşlarken, tüketici fiyat büyümesi geçen yılın aynı dönemine göre bir önceki ayın %3 oranından %2,7’ye gevşedi. Bu rapora rağmen sterlin dirençli, çünkü yatırımcılar İngiltere Bankası’nın Perşembe günkü para politikası değerlendirmesinin şahin olacağını umuyor.

Kathy Lien’in ücretsiz İşlem raporu için Orijinal (İngilizce) Metin

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ