Akıllı Gündem

FOMC toplantısına piyasalar nasıl tepki verdi?

FOMC toplantısına piyasalar nasıl tepki verdi?

Investing.com – Fed, yılın 2. FOMC toplantısında oy birliği ile faizi 25 baz puan artırarak %1,50-1,75 bandına yükseltti. Fed, en çok merak edilen yıl içi faiz artışı öngörüsünde ise değişikliğe gitmedi ve 2018 ila 2019 için 3 faiz tahminini korudu.

Karar sonrası basın konuşması yapan Fed Başkanı Powell, istihdam piyasasında güçlenmeye dikkat çekti ve işsizlik oranının kriz sonrası %10 seviyesinden %4’e inmesinin ciddi bir ilerleme olduğunu belirtti.

Faiz artışı öngörüsünün 3 olarak korunması sorusuna ise, göstergelere göre hareket ettiklerini ve göstergelerin de mevcut politikayı desteklediğini belirtti. Ayrıca daha açık bir ifade ile ekonomik güçlenme artarsa daha hızlı faiz artışı, azalırsa daha yavaş faiz artışı olacağını belirtti.

Merak edilen bir diğer önemli konu olan ticaret politikasına dair, dış ticaret politikasının iş dünyası için endişe oluşturduğunu, ancak henüz mevcut para politikasını değiştirecek durumda olmadığını, buna karşın ticaret politikasının genişlemesinin görünümü etkileyebileceğini belirtti.

İstihdam ve işsizlik kanatlarındaki olumlu ilerlemeye karşın enflasyonun beklenen desteği görmediğini belirten Powell, kademeli faiz artışına devam edeceklerini ifade etti.

Piyasalar, endişe duyulan şahin bir toplantı olmaması ile rahatlarken ABD Dolar Endeksi 89,70 seviyesine geriledi. Paritelerdeki son fiyatlamaya baktığımızda;

USD/TRY kuru 3,9055 seviyesine gerilerken EUR/USD paritesi 1,2340; GBP/USD %1 kazançla 1,4145; Ons Altın %1,60 kazançla 1,335$ seviyesine yükseldi.

Fed Başkanı Powell’ın basın konuşmasında öne çıkan açıklamaları:

Powell, krizin ardından işsizlik oranının %10’dan %4,1’e gerilediğini ve istihdam piyasasının da güçlendiğini belirtti. Ancak u kanattaki kuvvetlenmeye karşın enflasyona olan destek istenen seviyede olmadığını, buna karşın gelecek aylarda enflasyondaki yükselişin devam edeceğini beklediklerini belirtti.

Enflasyon; işsizlik oranı ve istihdamdan istenen baskıyı alamadığı için faizlerin çok hızlı olmaması, kademeli ilerleyişin devam etmesinden yana olduklarını belirtti. Ancak diğer şekilde faiz artırımlarının çok yavaş olasının da ekonomi için risk oluşturduğuna dikkat çekti. Bu noktada göstergelere paralel ilerlemek için şimdiki politikaya devam edeceklerini ifade etti.

Yıl içi 4 faiz artışı sorusuna karşın; medyan tahminlerin değişebileceğini, ancak şimdiki göstergelerin 3 olarak ön görülen tahmini koruduğunu belirtti. Ek olarak daha sık basın toplantısı yapacaklarını, ancak bunun bir politika değişikliği sinyali olmayacağını ifade etti.

Faiz artışının hızının ekonomik göstergelere bağlı olduğunu vurgulayan Powell, ekonomi güçlenirse daha hızlı, ekonomi zayıflarsa daha yavaş faiz artışı gerçekleşir dedi.

Merak edilen bir diğer önemli konu olan ticaret politikasına dair, dış ticaret politikasının iş dünyası için endişe oluşturduğunu, ancak henüz mevcut para politikasını değiştirecek durumda olmadığını, buna karşın ticaret politikasının genişlemesinin görünümü etkileyebileceğini belirtti.

Trump’ın uygulamaya koyduğu bir diğer konu olan vergi indirimlerine dair, vergi yasasından arz yönünde etkiler beklediklerini açıkladı.

Finansal kurumların önceki dönemlere göre daha likit olduğunu, konut sektörünün canlı olduğunu belirten Powell, piyasa şoklarına karşı kurumları test etmek için stres testi yaptıklarını ifade etti.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ