Akıllı Gündem

FOMC toplantısı Dolar/TL kurunu nasıl etkiler?

FOMC toplantısı Dolar/TL kurunu nasıl etkiler?

Investing.com – 20 – 26 Ekim haftasındaki sert yükselişin ardından haftalık en hızlı atağı gösteren USD/TRY kuru, dün 3,9525 seviyesini görmesinin ardından 3,9210 seviyesine geriledi. Günlük bazda haftalık sert yükselişin ardından ilk defa gerileme gösteren kur, bugün de %0,10 düşüş yaşıyor.

USD/TRY kuru 3,93 seviyesi yakınlarında fiyatlanırken güne düşüşle başlayan EUR/TRY , GBP/TRY ve CHF/TRY kurları ise pozitif bölgeye geçti.

Bugün TSİ 21.00’da açıklanacak FOMC faiz kararı öncesinde dolar tarafında gerileme yaşanıyor. Dün 90,45 seviyesine yükselen ABD Dolar Endeksi bugün 90,0 seviyesine geriledi ve dolar; majör paraların tamamı karşısında düşüş yaşarken gelişen ülke paraları karşısında ise karışık seyir izliyor.

Fed Başkanı Powell öncülüğündeki ilk FOMC toplantısında komitenin 25 bp faiz artışına gitmesi bekleniyor, ancak dün de belirttiğimiz gibi faiz artışına kesin gözle bakıldığı ve fiyatlamalar yapıldığı için bu toplantıda daha çok ön görüler ve ifadeler takip edilecek.

Fed’in ABD ekonomisine ve enflasyona dair olumlu fikirde olması, buna bağlı olarak da yıl içi 3 olarak ön gördüğü faiz artışı tahminini 4’e yükseltmesi özellikle gelişen ülke piyasalarında satışlara neden olabilir. Şahin açıklamaların dolarda yaratacağı yükselişle beraber USD/TRY kurunda da 3,96’ya doğru ataklar görülebilir. Ancak Fed, yakın dönem verileri bu toplantıda tahminlerini yükseltecek kadar güçlü bulmaz ve sonraki toplantıya kadar gelişmeleri takip etmek isteyebilir.

Mart toplantısının sadece faiz artışı ile tamamlanması ve gerek faiz gerekse ekonomik göstergelerde revizyona gidilmemesi durumunda Powell’dan gelecek açıklamalar belirleyici olabilir. Fed, sözlü yönlendirmeyi bu toplantıda kullanırsa beklentiler artabilir. Bu olasılıkta çok hızlı olmasa da dolarda bir miktar yükseliş görülebilir.

Küresel risklerin yüksek olduğu bu dönemde Fed, Mart toplantısında herhangi bir değişiklik yapmaz ve sözlü yönlendirmede de bulunmaz, sadece faiz artışını gerçekleştirirse dolarda geri çekilmeler görülebilir ve ilk tepki olarak USD/TRY kurunda 3,89 seviyesine doğru düşüş yaşanabilir.

Son haftada oldukça fazla yükselen USD/TRY kurunda ilk rahatlama için 3,87 seviyesi altına gerileme olması gerekiyor ve düşüşlerin 3,90 altında sınırlı kalması yeniden alımlara sebebiyet verebilir.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ