Akıllı Gündem

Florence göktaşı cuma günü Dünya’yı teğet geçecek

Cuma günü Astronomi dünyasını heyecanlandıracak bir gök olayı daha yaşanacak. Florence isimli göktaşı Dünya’ya yakın bir mesafeden geçiş yapacak. İlk defa bu kadar büyük bir gökcisminin Dünya’ya bu kadar yakın mesafeden geçecek olması bilim dünyasını heyecanlandırdı. Göktaşının geçişi en iyi Avustralya ve Yeni Zelanda’dan takip edilebilecek.

Florence göktaşı cuma günü Dünya’yı teğet geçecek

Ağustos ayı uzay bilimciler oldukça heyecanlı geçti. Ay tutulması ve 21 Ağustos’ta yaşanan Güneş tutulması derken şimdi de, bilimsel açıdan yakın denilebilecek bir göktaşı geçişine şahit olunacak. 1 Eylül Cuma günü yaşanacak olayda 4.5 kilometre genişliğindeki ‘Florence’ isimli göktaşı dünyayı teğet geçecek. Şu anda Dünya’ya doğru hızla yaklaşan ‘Florence’ göktaşı bilim dünyasında heyecan yarattı. Çünkü bu göktaşı, Dünya’nın 7 milyon kilometre kadar yakınından geçecek. Bu mesafe ise Dünya ile Ay arasındaki mesafenin yaklaşık 18 katı. Ancak gökbilimi açısından bu yakın bir mesafe olarak kabul ediliyor. Bir diğer önemli sebebi ise ilk defa bu kadar büyük bir gökcisminin Dünya’ya bu kadar yakın mesafeden geçecek olması.

NASA TARİHİNDE BİR İLK 

Göktaşı Florence, Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) kayda başladığından bu yana Dünya’nın bu kadar yakınından geçen en büyük gök objesi olması açısından da önemli.

Uzay bilimciler, bu ‘teğet geçiş’i izleyebilmek için şimdiden radarlarını hazırlamış durumda. Bu geçiş sayesinde göktaşları hakkında daha fazla bilgiye ulaşılması bekleniyor.

Göktaşının geçişinin en iyi Avustralya ve Yeni Zelanda’dan takip edileceği belirtildi. Asteroidin gece saatlerinde Avrupa’dan da görülebileceği kaydedildi.

YOĞUN GÖKTAŞI TRAFİĞİ

İlk kez 1981 yılında tespit edilen göktaşına İngiltere’nin efsanevi hemşiresi Florence Nightingale’in adı verilmiş.

Göktaşı geçişleri Florence’dan sonra da devam edecek.

NASA, ay başında bina büyüklüğünde bir göktaşı belirlendiğini, ekim ayında Dünya’ya yakın geçeceğini açıklamıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ