Akıllı Gündem

Fitch’ten siyasi risk uyarısı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, siyasi riskin kredi notları için kilit faktör olduğunu söyledi

Fitch’ten siyasi risk uyarısı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, siyasi riskin kredi notları için kilit faktör olduğunu söyledi

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Salı günü yayımladığı raporda, siyasi riskin ülkelerin kredibilitesi için kilit önemde bir gösterge olduğunu; bu nedenle not kararlarında büyük rol oynadığını açıkladı.

Raporda, kredi notları açısından siyasi risk ifadesinin, bir ülkenin gelecekte borçlarını ödeyip ödeyemeyeceğini veya ödemek isteyip istemeyeceğini etkileyebilecek her türlü faktöre işaret ettiği belirtildi:

“Siyasi risk; sivil itaatsizlik, siyasi şiddet, çatışma veya sosyal dengesizlik, ekonomi politikasında büyük değişime yol açacak baskılar, jeopolitik riskler gibi birçok şekilde belirebilir.”

1997-2017 arasında Fitch’in 3 takvim yılı içinde 3 basamaklık not indirimlerine gittiği 38 durumun yüzde 47’sinde en önemli bir faktörün siyasi risk olduğu belirtilen raporda, siyasi riskin ölçülmesinin kolay olmadığı da vurgulandı. 

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ