Akıllı Gündem

Fiba Holding, Yargıcı’yı mı satın alacak

Marks & Spencer, GAP, Banana Republie ve Aeropostale markalarıyla perakendede faaliyet gösteren Fiba Holding’ in Yargıcı’yı satın almak için masaya oturduğu öne sürülüyor. Kadın giyim markası Yargıcı’mn yüzde 75’i Kuveytli Global Investment House’a ait bulunuyor. Kuveytli fon Yargıcı’yı beş yıl önce satın almıştı. Yargıcı, bu yıl Almanya’daki yatırımları ile yurtdışına açılmayı planlıyor.

Fiba Holding, Yargıcı’yı mı satın alacak

Son günlerde sağlık sektöründeki satın alma haberleriyle gündeme gelen Fiba Holding’in bu kez perakende sektöründe bir satın alma için harekete geçtiği konuşuluyor. Piyasalarda Fiba Holding in pera­kende sektörünün önemli oyun­cularından Yargıcı ile masaya otur­duğu yönünde söylentiler var. Bünyesinde Marks & Spencer, GAP, Banana Republic ve Aero­postale gibi global markaları bu­lunduran Fiba, bu hamlesiyle ilk kez bir Türk markasını bünyesine katarken perakende sektöründeki gücünü artırmayı hedefliyor. Edindi­ğimiz bilgiye göre Fiba, Kuveytli fo­nun yüzde 75‘lik hissesinin yanı sıra Emir Yargıcı‘nın yüzde 25’lik hissesi­ni de almak istiyor. Pazarlık yapılan bedele ilişkin ise henüz bilgi edinemedik.

FON İLE HIZLI BÜYÜDÜ

Türkiye’nin en eski markaların­dan biri olan Yargıcı’nın temelleri. Emir Yargıcı ve kardeşinin 1978 yılında Osmanbeyde erkek gömleği üzerine açtığı ilk mağaza ile atıldı. Türkiye’de hazır giyim sektörünün yeni yeni oluşmaya başladığı dönem­lerde Türkiye’de ‘sıra dışı’ kabul edi­len pastel renklerdeki erkek göm­lekleri üretmeye başlayan Emir Yargıcı’nın farklı çizgisi, kadın müşteri­lerin de ilgisini çekti. Talep üzerine 1988 yılında Yargıcı mağazalarında ilk kez kadın koleksiyonu sunulmaya başladı. 2001 yılından itibaren sade­ce kadın koleksiyonu tasarlamaya başlayan Yargıcı, bugün mağazalarında hazır giyimin yanı sıra dekoras­yon ürünlerine ve ev aksesuarları­na da yer veriyor.

Yargıcı, 2011 yılında Kuveytli Global Investment House‘s satıl­masının ardından hızlı bir büyüme sürecine girdi. Mayıs 2011’de yüz­de 55, 2012’de de yüzde 20 lik his­se devirleriyle Yargıcı’nın yüzde 75’ine sahip olan Kuveytli Global Investment House. Yargıcı marka­sına yaptığı yatırımda beşinci yılı bu yıl dolduruyor. Bu nedenle fo­nun bu yıl markayla ilgili stratejik bir karar alması bekleniyordu. Ku­veytli Global Investment House’un Türkiye’de Yargıcı dışında SPX ve Bı­çakçılar Medikal’de de yatırımları bulunuyor.

YURTDIŞINA AÇILACAK

2015 i 55 mağaza ve 150 milyon TL ciroyla kapatan Yargıcı, bu yılı 60 mağazayla kapatmayı hedefliyor. Ka­sım 2015‘te yurtdışında markalanma­ya yönelik devlet destek programı Turquality’ye kabul edilen Yargıcı, bu yıl ilk kez yurtdışına açılmaya hazır­lanıyordu. İlk aşamada Almanya’da altı mağaza açmayı planlayan şirketin beş yıllık hedefinde ise bu ülkedeki mağaza sayısını 20’ye çıkarmak var. Fiba’nın Rusya, Ukrayna ve Polonya gibi ülkelerde güçlü olması nedeniy­le, önümüzdeki dönemde Yargı­cı’nın bu pazarlara da açılmasının gündeme gelmesi bekleniyor.

Perakendeye 1999’da girdi

Perakende sektörüne 1999 yılında Marks & Spencer markasıyla adım atan Fiba Holding, kısa bir süre sonra bu markanın Rusya ve Ukrayna haklarını da almıştı. Grup, 2008 yılında GAP ve Banana Republic markalarının Türkiye hak­larını aldı ve kısa bir süre sonra bu markaların Rusya, Ukrayna ve Polonya haklarını da bünyesine kattı. 2011 yılında Amerika’nın önemli genç giyim markalarından Aeropostale’yi Türkiye’ye getiren grubun, dört marka ile dört ülkede 100 civarında mağazası bulunuyor.

Kaynak-Ekonomist Dergisi

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ