Akıllı Gündem

Fed’de yeni atama

San Francisco Fed’e liderlik yapan John Williams New York Fed başkanlığına atandı

Fed’de yeni atama

San Francisco Fed’e liderlik yapan John Williams New York Fed başkanlığına atandı

Fed New York Şubesi Başkanlığına San Francisco Fed’e liderlik yapan John Williams atandı. Böylece Williams Federal Açık Piyasa Komitesi’nde (FOMC) kalıcı oy hakkı elde edecek.

San Francisco Fed ise yeni başkan arıyor.

New York Fed’den yapılan açıklamada, şubenin yönetim kurulu, 17 Haziran’da başkan William Dudley’in emekliye ayrılmasıyla boşalacak koltuğa San Francisco Fed Başkanı Williams’ın atanmasını onayladığı belirtildi. Williams’ın 18 Haziran’da görevine başlayacağı bildirildi.

Açıklamada yeni görevinden gurur duyduğunu ifade eden Williams, ABD ekonomisinin refahını ve finansal istikrarını korumak için çalışmalarını sürdüreceğini kaydetti.

55 yaşındaki Williams, Mart 2011’den bu yana San Francisco Fed Başkanı olarak görev yapıyor.

 

FOMC’DE KALICI OY HAKKI

Fed’in para politikasında en tecrübeli isimlerinden biri olan Williams’ın yeni New York Fed Başkanı olması, FOMC’de kalıcı oy hakkı kazanması anlamına geliyor.

FOMC’de yönetim kurulu üyelerinin hepsi oy hakkına sahipken, toplantılara katılan 12 bölgesel Fed başkanından sadece 5’i oy kullanabiliyor.

FOMC başkan yardımcılığını da yürüten New York Fed başkanına daimi oy hakkı tanınırken, diğer 4 üyenin 2-3 yılda bir yapılan rotasyonla belirlenmesi dikkati çekiyor.

New York Fed başkanının imtiyazlı statüsü ise FOMC’de alınan kararların bu şube tarafından uygulanmasından kaynaklanıyor.

 

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ