Akıllı Gündem

Fed yetkilisinden faiz artışı açıklaması

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, para politikası ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Fed yetkilisinden faiz artışı açıklaması

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, para politikası ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Amerikan Merkez Bankası’nın Haziran ortasındaki toplantısına kadar tüketici fiyatlarının bankanın yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşılacağına işaret etmesi durumunda bankanın kademeli olarak faiz artışlarına devam edeceğini söyledi. 

Evans, Cumartesi günü Chicago Üniversitesi’nde yaptığı konuşmanın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada “Eğer enflasyon verisinin kendisi yüzde 2’de olursa ya da bu veriler yakın zamanda yüzde 2’ye ulaşacağımız konusunda işaret verirse bence yavaş ve kademli faiz artışlarımızın devam etmesi uygun olacaktır” dedi. 

 

SON TOPLANTIDA 25 BAZ PUAN ARTIŞ GELMİŞTİ

Fed Mart ayındaki son toplantısında faizleri 25 baz puan artırarak yüzde 1.5-1.75 aralığına yükseltirken, yılın kalanında en az iki defa daha faiz artıracağı öngörüsünde bulunmuştu.

ABD’deki vergi indirimleri ve kamu harcamaları sayesinde ekonomik büyüme ve enflasyonun hızlanacağına olan inancının arttığını ortaya koyan merkez bankası, ileride para politikasını öngörülenden daha fazla sıkılaştıracağının da sinyalini verdi.

Yeni başkan Jerome Powell liderliğinde yapılan ilk toplantıda Fed, enflasyonun uzun yılların ardından nihayet yüzde 2 hedefine doğru yükseleceğinin ipucunu verdi ve ekonominin son aylarda ivme kazandığına dikkat çekti.

Fed ayrıca uzun vadeli “nötr” faiz tahminini de yükseltti. Para politikasının ekonomiye ne hızlandırıcı ne de yavaşlatıcı bir etki yaptığı düzeyi temsil eden bu faiz tahminin yükseltilmesi, faiz artırımlarının öngörülenden daha uzun bir süre devam edeceğine işaret ediyor. 

 

 

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ