Akıllı Gündem

Fed yetkilileri ABD ekonomisinin daha da güçleneceğini ve enflasyonun önümüzdeki aylarda artacağını öngördü-Tutanaklar

Fed yetkilileri ABD ekonomisinin daha da güçleneceğini ve enflasyonun önümüzdeki aylarda artacağını öngördü-Tutanaklar

Lindsay Dunsmuir / Jason Lange

WASHINGTON, 12 Nisan (Reuters) – Fed’in tüm yetkilileri, Mart’taki toplantıda ABD ekonomisinin daha da güçleneceğini ve enflasyonun önümüzdeki aylarda artacağını öngördüler.

Fed’in 20-21 Mart’ta yaptığı ve faiz oranlarını 25 baz puan yükselttiği para politikası toplantısının dün akşam yayımlanan tutanakları politika yapıcıların Trump yönetiminin ticaret ve mali politikalarının etkisiyle ilgili temkinli olduğunu da gösterdi.

Tutanaklarda “Tüm katılımcılar, mevcut çeyrek dönemde ekonominin görünümünün son aylarda güçlendiği konusunda birleştiler… Ayrıca, tüm katılımcılar 12 aylık bazda enflasyonun önümüzdeki aylarda yükselmesini bekliyorlar” denildi.

Tutanakların yayınlanmasının ardından ABD hisse senetleri, hazine tahvil getirileri ve dolar hafif değişim gösterdi.

Fed’in gösterge faiz oranı için hedef aralığı şu anda 1.50 ilâ 1.75 arasında. Mart ayındaki artış, Fed’in Aralık 2015’te bir sıkılaştırma döngüsüne başlamasından bu yana altıncı artış oldu.

Fed’in tercih edilen enflasyon ölçütü şu anda yüzde 1.6 seviyesinde bulunuyor ve altı yıldır yüzde 2 hedefinin altında kalıyor ancak çeşitli göstergeler son zamanlarda fiyat baskılarındaki artışa işaret ediyor.

ABD TİCARET POLİTİKASI ENDİŞELERİ

Fed Başkanı Jerome Powell geçen Cuma günü yaptığı açıklamada, Fed’in enflasyonu kontrol altında tutabilmek için faizleri artırmaya devam etmesi gerektiğini belirtti ancak aynı zamanda kademeli bir patikaya bağlı kalma sözü verdi.

Ancak toplantı tutanakları, bazı Fed yetkililerinin merkez bankasının beklenenden daha hızlı hareket etmesinden endişe ettiğini gösterdi.

Bazı yetkililer, ekonominin ve enflasyonun görünümünün önümüzdeki birkaç yıl içinde biraz daha hızlı bir faiz artışına yol açabileceğini belirtirken bazıları, Fed’in para politikası dilini değiştirmesi gerekebileceği durumda, bu açıklamaların politikanın nötr ya da ekonomik aktiviteleri “kısıtlayıcı duruma” gelebileceği sinyali vermesi gerekeceğini belirttiler.

Birçoğu, bunun faiz oranlarının Fed’in uzun vadeli tahmininin üzerine çıkması için bir noktada uygun hale gelebileceğini düşündü.

Fed yetkilileri için potansiyel sıkıntı, Trump yönetimi ve Çin arasında onlarca milyar dolar değerinde gümrük vergisi misillemeleri olmaya devam ediyor. Bu gümrük vergilerinin uygulanması halinde ABD’nin büyümesine zarar verebilir ve tüketici fiyatlarını artırabilir. Bu gerilimler küresel büyümeye yönelik olası zararlara ilişkin finansal piyasaları sarstı.

Tutanaklar Fed yetkililerinin, Trump’ın teşviklerinin mali sürdürülebilirlik ve reel faiz oranları üzerindeki etkilerine dair belirsizliklerin yanı sıra bu konudaki endişelerini de gösterdi.

Tutanaklarda “Katılımcıların büyük bir çoğunluğu, diğer sorunların ve ticaret politikalarıyla ilgili belirsizliklerin yanı sıra diğer ülkeler tarafından misilleme eylemleri ihtimalini,ABD ekonomisi için aşağı yönlü riskler olarak gördü” denildi.

Mart toplantısından bu yana, Fed yetkilileri ticaret politikasına yönelik bekle-ve-gör tutumu benimsediler ve gümrük vergilerinin yürürlüğe girip girmeyeceği ve uygulanırsa nihai büyüklükleri henüz net olmadığını kaydettiler.

Fed’in 1 Mayıs’ta yapacağı bir sonraki politika toplantısında faiz oranlarında değişiklik yapmaması bekleniyor. Ancak yatırımcılar, Haziran ayı ortasında yapılacak diğer toplantıda faiz artışı öngörüyorlar.

Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir. (Haberi çeviren Canan Sevgili; Redaksiyon Orhan Coşkun)

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ