Akıllı Gündem

Fed toplantısı Dolar/TL’deki volatiliteyi hızlandırabilir

Fed toplantısı Dolar/TL’deki volatiliteyi hızlandırabilir

Investing.com – 21 Mart Çarşamba günü Fed Başkanı Powell öncülüğünde FOMC toplantısı gerçekleşecek ve piyasalar Fed’in bu toplantıda yılın ilk faiz artışını yapmasını bekliyor. Fed Başkanı Powell’ın senato ve meclise yaptığı şahin sunumun ardından yıl içi 3 olarak ön görülen faiz artışı beklentileri de kuvvetlendi ve bu ayki toplantı bu nedenle son derece önemli.

Faiz artışına kesin gözüyle bakılan Mart toplantısında komitenin 2017 Aralık toplantısında 2018 için ön gördüğü 3 faiz artışını 4’e yükseltmesi bekleniyor. Bununla beraber enflasyon ve büyüme gibi önemli göstergelerde de yukarı yönlü revizyona gidilmesi bekleniyor. Bu olasılıkların gerçekleşmesi durumunda dolar tarafında hızlı yükseliş görülebilir.

Piyasalar Fed kanadında olumlu gelişmeler beklerken Trump cephesinde ise güven kaybının artması endişeleri de yükseltiyor ve Fed’in bu ayki toplantıda ek gümrük vergisi, alt yapı harcamaları gibi gelişmelere nasıl yaklaşacağı da son derece önemli.

Powell’ın liderlik edeceği ilk toplantıda faiz artışının kaç oy ile gerçekleştiği ve yetkililerin gerek ABD gerekse dünya ekonomisine nasıl baktığı gibi gelişmeler de yakından takip edilecek.

Volatilitenin yüksek olması beklenen FOMC toplantısında dolar tarafındaki yükselişin kuvvetlenmesi ve ABD Dolar Endeksi ’nin 92,0 seviyesine doğru yükselmesi gerek majör ve gelişen ülke para birimleri gerekse TL’nin değer kaybetmesine neden olacaktır.

Geçen hafta sert yükseliş gösteren ve bu haftaya da yine yükselişle başlayan USD/TRY kuru haftanın devamında dolarda görülecek yükselişle beraber 3,98 rekor seviyeyi test edebilir ve EUR/USD paritesinin 1,20 tabanına gerilemesi kurdaki yükseliş ivmesini artırabilir.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ