Akıllı Gündem

Fed Sonrası Amerikan Dolarının Düşüşünün 3 Sebebi

Fed Sonrası Amerikan Dolarının Düşüşünün 3 Sebebi

BK Asset Management Forex Stratejisi Genel Müdürü Kathy Lien

Fed bugün faiz oranlarını 25 bp artırdı ancak ABD doları toparlanmak yerine her yerde elden çıkarıldı. GBP/USD bir aydan fazla süredir gördüğü en yüksek seviyeye tırmandı, USD/JPY 106 altına düştü ve USD/CAD 1,2890 seviyesine kadar düşerek işlem gördü. Faiz oranlarının artırılmasının yanında Fed, 2018 işsizlik ve büyüme öngörülerini de yükseltti. Bu değişimler dolar için olumlu olmalıydı ancak bunun yerine Amerikan doları 3 sebepten elden çıkarıldı:

#1 Noktasal grafik 2018 yılında 2 faiz artırımına daha işaret ediyor – Yatırımcılar noktasal grafiğin bu yıl 3 yerine 4 faiz artırımı göstermesine dair umutluydu ve olmayınca da feci bir hayal kırıklığına uğradı. 2019’da Fed’in 2 yerine 3 kez sıkılaşmaya gitmesi beklenirken, yatırımcılar esas olarak önümüzdeki yıla odaklı. Sabır gerektiren daha yavaş bir sıkılaşma döngüsü görüyorlar.

#2 Powell enflasyon üzerine temkinli – FOMC değerlendirmesine göre, Fed ekonomik görünümün son aylarda güçlendiğine ve enflasyonun %2 civarında stabilize olarak yükseleceğine inanıyor. Bununla birlikte basın toplantısında, Fed Başkanı Powell enflasyon baskısının çok kademeli olduğunu ve verilerde enflasyonun hızlandığını gösteren bir şey hissetmediklerini söyledi.

#3 Powell güçlü ücret büyümesi ve üretkenlik istiyor – Fed Başkanı ayrıca üretimde artış ve ücretlerde yükselme görmek istiyor. Ücretlerdeki hafif artışların işgücü piyasasının tüm gücünü nasıl etkilediğini görünce şaşırmışlardı. Ayrıca, vergi kesintilerinin etkisi ve ticari gerilimlerin görünümlerini riske atabileceği konusunda temkinliler.

Yarı yıllık ekonomi değerlendirmesinin aksine, bugünkü basın toplantısı açık bir şekilde şahin değildi ve yalnızca bu nedenden dolayı, yatırımcılar etkilenmedi ve dolar satışına devam etti. Yakın dönemde, Asya ve Avrupa bugünkü gelişmelere karşılık verirken, doların kayıplarını artıracağını düşünüyoruz.

Dikkatler, Perşembe günü gerçekleşecek İngiltere Bankası (BoE) toplantısında. Bugünün güçlü ücret büyümesi raporunun ardından BoE’nin faiz oranlarını artıracağı konuşuluyor ancak biz bu spekülasyonun asılsız olduğunu düşünüyoruz. Çeyrek puanlık artırım için piyasa yalnızca %16 ile fiyatlanıyor ancak bu oranlar Mayıs için %66 ve Haziran için %75’e yükseliyor. Bunun anlamı, pek çok yatırımcı İngiltere merkez bankasının Fed’in adımlarını takip etmesini beklemiyorken, yaz dönemindeki sıkılaşma görünümünü pekiştirecek bir şahinlik arıyor. Sterlin oran kararı öncesi yüksek işlem görüyor ve BoE oranların daha hızlı ve bir önceki vasıfsız beklentiden daha erken artırılması gerekeceğini onaylarsa, kazançlarını hızlandıracak. Aşağıdaki tabloya bakacak olursak, İngiltere ekonomisinde bozulma kadar gelişme de yaşandı ancak ücret, işsizlik oranı, hizmet ve bileşik PMI ve perakende satışları bile saydığımızda bir güçlenme var. Brexit müzakereleri, AB’nin Cuma günü geçiş anlaşmasını onaylayabilmesi ile yol kat etti. BoE toplantısı sonrası basın toplantısı olmayacak, böylece esas odak noktası, para politikası değerlendirmesi ve oranları artırmak veya değiştirmemek üzerine oylama olacak.

BoE değerlendirmesi şahin olur ve 1 veya daha fazla üye artırım lehine o y kullanırsa, sterlin hızla yükselir. Özellikle EUR/GBP 0,8645 altında 10 ayın düşüğünü görecek. Para politikası komite üyeleri 9-0 oranları sakin bırakırsa, EUR/GBP çiftinin düşüşünü yine görebiliriz ancak elden çıkarmalar daha ılımlı olacaktır. Mümkün olmayan senaryoya göre, değerlendirmede şahinliklerinin yerini alacak bir temkinlilik parçası var, 11 işlem günü boyunca toparlanmayan EUR GBP 88 sente aniden geri yükselebilir.

Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ) para politikası duyurusu Yeni Zelanda doları üzerinde önemli bir etki etmedi ancak değerlendirmenin döviz üzerinde pozitiften ziyade daha negatif bir etkisi olacağına şüphe yok. RBNZ faiz oranlarını değiştirmedi ve büyümenin güçlenmesi beklenirken, enflasyonun yakın dönemde daha da zayıflayacağı beklentilerini dile getirdi. Bunun anlamı, ekonomideki kimi gelişme işaretlerine rağmen, RBNZ’nin daraltıma gitmeyeceği. NZD/USD FOMC sonrasında ABD dolarının zayıflığı ile destek görüyor ancak Yeni Zelanda doları Kanada doları ve İsviçre frangı karşısında kayıplarını artırabilir.

Avustralya doları bugün, işgücü piyasası raporu öncesinde keskin artışlar yaşadı. Şubat ayında iş kayıpları görülürken, özellikle tam zaman bazında güçlü iş büyümesi bekleniyor. İşgücü verileri beklentileri aşarsa, AUD/USD çiftinin 0,7775 ve 0,7810 arasındaki tüm direnç seviyelerini kırdığını görebiliriz. USD/CAD döviz çifti henüz ABD dolarının zayıflığı ile darbe aldı, %1,3 düşüş yaşadı. Trump yönetiminin, en az %50 ABD içeriğine sahip ihracat için Kanada ve Meksika yapımı tüm araçlara olan talebini düşürmesi, FOMC sonrasında genişleyen artışı ilk başta tetikledi. Bu ticari gelişmeler gerçekleşirse, iki ulus arasındaki en büyük tartışma noktası olan Kanada için büyük bir zafer olacaktır. Petrol fiyatları Kanada dolarının artışına ek bir destek olarak, bugün %3 artış yaşadı. Teknik olarak, USD/CAD ilk standart sapma Bollinger Band altına düştü ve 20 günlük ortalama biraz destek sağlasa da, USD/CAD çiftinin 1,2800’a batacağını düşünüyoruz.

Son olarak ve en önemlisi, EUR/USD FOMC faiz kararı sonrası 1,2300 üzerine hareket etti. Alman IFO raporu ve Euro bölgesi satın alma müdürleri endeksi (PMI) yarın yayınlanacak ve ihtimaller ZEW anketi, endüstriyel üretim ve fabrika siparişlerinin geçtiğimiz ay düşmesi ile daha da zayıf olacağı yönünde. Bununla birlikte, gerileme büyük olmazsa, doların zayıflığı euronun desteğini koruyabilir.

Kathy Lien’in ücretsiz İşlem raporu için Orijinal (İngilizce) Metin

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ