Akıllı Gündem

Fed için geri sayım başladı!

Fed için geri sayım başladı!

Piyasa katılımcıları, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bugün başlayan ve yarın akşam sona erecek olan toplantı sonuçlarına ve yeni Başkan Jerome Powell’ın yapacağı açıklamalarına odaklandı.

2018 yılına yönelik 3 adet faiz artışı beklentisinin paylaşıldığı Aralık toplantısı ardından bu beklentide bir update olacak mı sorusunun cevabı, fiyatlama reaksiyonu içerisinde dikkatle takip edilecektir. İstihdam ve Enflasyondaki ilerleme, 3 adet faiz artırımının üzerindeki beklentileri güçlendirmekle birlikte Fed’in agresif bir yapı içerisinde devam etmeyeceği düşüncesi de mevcut beklentilerin korunacağına yönelik düşünceleri gündeme taşımaktadır. Bu sebeple de 21.00’de FOMC tutanakları içerisinde yer alan noktasal tahminlerdeki (Dot Plot) sonuç önem arz etmektedir. Beyanat içerisinde dikkat edilecek bir diğer husus ise enflasyona yönelik beklentilerde pozitif ya da negatif bir revize gerçekleştirip gerçekleştirmemesidir. Çünkü Fed faiz artırım politikasında 2017 yılının ikinci yarısından itibaren özellikle enflasyon dinamikleri üzerinde durmaktadır.

TR saatiyle 21.00 itibari ile 2018 yılının kalan zamanına ilişkin projeksiyonlarına bakmamız ardından gözler yeni Başkan Powell’in 21.30’da başlayacağı açıklamalarına ve vereceği mesaja (şahin ya da güvercin ton) odaklanacaktır. ABD 10 yıllık hazine tahvil faiz oranı ve Dolar endeksi başta olmak üzere EURUSD, Ons Altın ve şuan hassas bir süreçten geçen USDTRY gerek beyanat gerekse Başkan açıklamaları ile birlikte en etkin varlıklar arasında gündemi meşgul edebilir.

Raporun devamına ulaşmak için tıklayınız.

Kudret Ayyıldır
Başanalist

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ