Akıllı Gündem

Fed faiz oranlarını sabit tuttu, enflasyonun bu yıl artabileceğini belirtti

Fed faiz oranlarını sabit tuttu, enflasyonun bu yıl artabileceğini belirtti

Ann Saphir / Jason Lange

WASHINGTON, 1 Şubat (Reuters) – ABD Merkez Bankası(Fed) yılın ilk toplantısında faiz oranlarını sabit tuttu ancak enflasyonun bu yıl artabileceğini belirtti. Fed bu açıklamalarla faiz oranlarının şu anki Fed Başkanı Janet Yellen’den sonra göreve gelecek Jerome Powell döneminde yükselmeye devam edeceği beklentilerini güçlendirdi.

Fed istihdam, hane halkı harcamaları ve sermaye yatırımındaki güçlü kazanımlara atıfta bulunarak ekonominin bu yıl ılımlı hızda büyümesini ve istihdam piyasasının güçlü kalmaya devam etmesini beklediğini belirtti.

Fed iki günlük politika toplantısının ardından dün akşam yaptığı açıklamada “Yıllık bazdaki enflasyonun bu yıl yükselmesini ve orta vadede Fed’in yüzde 2 hedefi etrafında istikrar kazanmasını bekliyor” denildi.

Fed ayrıca, Açık Piyasa İşlemleri komitesinin oy birliği ile Yellen’den sonraki başkan olarak Powell’ı seçtiğini belirtti. Yellen ile yakın işbirliği içinde olan Powell, Başkan Donald Trump tarafından aday gösterildi ve ABD Senatosu tarafından onaylandı.

Geçen yıl üç kez faiz artıran ve Aralık ayında yapılan toplantıda bu yıl üç faiz artışı öngören Fed, “daha kademeli” faiz artırımlarının gerekli olacağını açıkladı. Federal fonlar için mevcut hedef aralığı şu anda yüzde 1.25-1.50 aralığında bulunuyor.

Fed’in açıklamasının ardından ABD borsaları hafif yükseldikten sonra kazanımlarını geri verdi. Kısa vadeli faiz oranı vadeli işlemleri işlemcilerin Fed’in bir sonraki toplantının yapılacağı Mart ayından itibaren bu yıl üç kez faiz artışı yapılacağına ilişkin iddialarını güçlendirdi.

Fed’in kademeli artış hızı, güçlü istihdam piyasasına rağmen hedefin altında kalmaya devam eden enflasyondaki yükselişin devam etmesine bağlı olacak. Fed politika yapıcıları, enflasyonu düşüren kısa vadeli faktörler arka planda kaldıktan sonra baharda artış beklediklerini belirttiler.

Fed açıklamada son aylarda piyasa temelli enflasyonun arttığına dikkat çekti.

(Haberi çeviren Canan Sevgili; Redaksiyon Behiye Selin Taner)

 

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ