Akıllı Gündem

Faizleri düşürmek adına 40 mlyr TL olması beklenen Tek Hazine Hesabı etkin kullanılacak, vergi indirimleri gündeme gelebilecek-gazete

Faizleri düşürmek adına 40 mlyr TL olması beklenen Tek Hazine Hesabı etkin kullanılacak, vergi indirimleri gündeme gelebilecek-gazete

ANKARA, 6 Nisan (Reuters) – Hürriyet gazetesinde yer alan haberde, faizleri düşürmek adına 40 milyar lira olması beklenen Tek Hazine Hesabı’nın etkin kullanılacağı bunun yanı sıra vergi indirimlerinin de gündeme gelebileceği belirtildi.

Söz konusu haberde, Tek Hazine Hesabı’nda kısa sürede 40 milyar liralık bir kaynağın oluşacağı, bunun da borçlanmada Hazine’nin elini rahatlatıp faizlere olumlu etki yapabileceği belirtildi.

Reuters söz konusu haberi şu ana kadar teyit edemedi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Şubat ayı ortasında genel bütçe kapsamındaki idarelerin ödeme ve tahsilat işlemlerinin gerçekleştirildiği Tek Hazine Hesabı’nın kapsamını genişleteceklerini, böylece kamu nakit yönetiminin etkinliğinin artacağını, güçlü bir nakit rezervinin ortaya çıkacağını ve borçlanma maliyetlerinin sınırlanacağını söylemişti. Şubat ayındaki açıklamasında öngörülen kapsamda yer alacak kurumların mali kaynak büyüklüğünün 40 milyar TL olduğunu, mevcut durumda söz konusu kaynakların önemli bir bölümünün kamu sermayeli bankalarda vadesiz ya da kısa vadeli mevduat hesaplarında değerlendirildiğini belirtmişti. gazetesindeki bugünkü haberde enflasyonda hızlı bir gerileme olması için atılacak adımların başında hızlı fiyat artışlarının engellenmesi geldiği de belirtildi.

Haberde enflasyon artışında kilit rolde olan ürünlerle ilgili vergi indirimlerinin de gündeme gelebileceği kaydedildi.

Habere göre enflasyona ilgili gelişmeler bugün toplanacak Gıda Komitesi’nde de ele alınacak.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ