Akıllı Gündem

Bu faizle kim nasıl para kazanacak

Ekonomist Dergisi, bu haftaki sayısında kredilerde yaşanan gelişmeleri sayfalarına taşıdı. Dergi, sektörden isimlerle kredileri ve ülke ekonomisine etkilerini değerlendirdi.

Bu faizle kim nasıl para kazanacak

Hükümet, “Serbest piyasa ekonomi­sine, işleyişine müdahale yok” diyor! Lakin bir gün yok ki faizlerin yüksek­liğinden şikayet edilmesin. Hükü­metin farklı üyeleri, farklı platform­larda özellikle bankacılık sektörünü hedef tahtasına oturta­rak, faizlerin ne kadar yüksek olduğundan şikayet ediyor.

Hatta yüksek faizi engelleye­cek yasal düzenlemelerden tu­tun da ‘sopa’ göstermeye va­ran söz ve demeçlerle karşı karşıya kalınıyor. Bankaların en büyük fon kaynağı mevduat. Mevduat fa­izleri aylık yüzde 13,5-14 sevi­yelerinde seyrediyor. TL cin­sinden mevduat/kredi rasyosu yüzde 145 seviyelerinde. Türk- çesi, her 100 TL’lik mevduata karşılık 145 TL’lik kredi veril­miş durumda. Döviz kredileri de katıldığında bu oran yüzde 125’lerde seyrediyor.

Yüzde 13,5 ile toplanan bir mev­duatın maliyeti nedir? Yasal yüküm­lülükler ve şube, operasyon maliyet­leri eklendiğinde yüzde 17’ye yakla­şıyor. Bir bankanın genel müdürü, “1 puan daha eklesek, yüzde 18 ile para satmaya kalktığınızda, bu ülkede kim, hangi sektörde bu faizle para kazanacak ve bankaya olan borcunu ödeyecek?” sorusunu yöneltiyor.

Çözüm nedir? Doğal olarak yurt­dışı kaynaklara daha çok başvurmak. Ancak burada da kısıtlar var. Örneğin rating notumuzun ‘yatırım yapılabi­lir” kategorisinin altına düşmesi, hem fon kaynağını azaltmış hem de mali­yetleri yükseltmiş durumda. Orta öl­çekli bir bankanın genel müdürü, “Mevduatın artış hızı belli ve kredi büyümesini karşılamaktan uzak. Ge­riye yabancı kaynak kalıyor. Burada da mevcut siyasi ilişkiler, ülkenin OHAL düzeninde olması bize maale­sef yardımcı olmuyor” diyor.

 

BU FAİZLE BÜYÜME OLUR MU?

Ekonomi büyüsün isteni­yor. Yapılan hesaba göre, eko­nominin 1 puan büyümesi için kredilerin 3 puan büyümesi gerekiyor. Dolayısıyla yüzde 5’lik büyüme için kredi hacmi­nin yüzde 15 düzeyinde büyü­mesi bir zorunluluk. KGF kre­dileri piyasaları göreceli olarak rahatlatmış durumda. Lâkin geri ödemelerin başlamasıyla bugünkü sürecin devam edip etmeyeceği soru işareti. Bir bankacı, “Yabancı yatırımcılara her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Ama bugünkü siyasi koşullarda işimizin zor olduğu­nu söylemek zorundayız. Reformlara hızla başlamak ve hukuk sistemini iyileştirmek zorundayız. Yoksa bu kaynaklarla büyümenin finanse edil­mesi çok zor olacak” değerlendir­mesini yapıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ