Akıllı Gündem

Faiz artışı doları düşürür mü? TL’yi güçlendirir mi?

Işık FX Başanalisti Gizmen Nalbantlı, bugün Merkez Bankası’nın düzenleyeceği kritik PPK toplantısı öncesi olası faiz kararının etkilerini değerlendirdi.

Faiz artışı doları düşürür mü? TL’yi güçlendirir mi?

Dolar dünyada güçlenmeye devam ederken TL gelişmekte olan para birimleri arasında en kötü performansı sergiliyor. Türk Lirası Kasım ayında %9.93 ile en çok değer kaybeden para birimi olurken, ABD seçimlerden en çok etkilenen Meksika Pesosu %9.73 ile onu izledi. Brezilya Real’i %8.06, Malezya Ringgit’i %6.39, Güney Afrika Rand’ı ise %5.42 ile sıralamada yer aldı.

Doların dünyada güçlenmesinin sebebi kısaca, Trump’ın yapacağı altyapı yatırımları ve vergi indirimlerinin enflasyon ve büyümeye yapacağı olumlu katkı ile birlikte FED’in faiz artışlarına hız vereceği beklentisinden oluşuyor. FED’in Aralık ayında faiz artış ihtimalleri %95 seviyesinde. Yani neredeyse kesin. Asıl önemli olan 2017 projeksiyonlarında kaç faiz artışı öngördükleri olacak. Fed’in 2017 yılında faiz artışlarına hız vermesi doların bütün dünyada güçlenmeye devam edeceği anlamına gelecek.

Top Merkez Bankası’nda

Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantı sonrası yapılan açıklamalarda, piyasalardaki hareketliliğin küresel kaynaklı olduğunu ve etkileri sınırlamak için alınması gereken tedbirlerin gözden geçirildiği söylendi. Ayrıca Merkez Bankası’nın fiyat istikrarını sağlamak için gerekli tedbirler alacak cümlesi dikkat çekti. Yükselişin küresel kaynaklı olduğunun söylenmesi, Merkez Bankası’nın bu haftaki toplantısında faizlere dokunmayacağını gösteriyor. Zaten siyasi kanaldan dolardaki oynaklığı düşürmek için gereken yapılacak ifadeleri yer alsa da faiz artırımı ifadesi kelimelere dökülmüyor.

ZK ve ROK müdahalelerinin kurdaki tansiyonu düşüreceğini düşünmüyorum. Geçtiğimiz hafta bu adımların işe yaramadığını gördük. 100 baz puan ve üzeri artışlar TL’ye güç kazandırabilir. Ancak 25 baz puan gibi sembolik artışların kurdaki yükselişi engelleyebilecek etkiye sahip olmaz. Genel olarak doların dünyada değer kazandığını düşündüğümüzde ise güçlü faiz artışının etkisi bile kısa sürebilir.

Ekonomideki sorunun belli başlı önemli bazı dinamiklerin çözümlenmesinden geçtiği açık. Bu nedenle kurun yükselişi MB tarafından da başlı başına dış ekonomik konjöntür olarak görülüyorsa, MB’nin faiz silahını kullanmasını beklemek çok doğru bir yaklaşım niteliğinde olmayacaktır. Düşen ekonomik aktivitenin etkisini de göz önünde bulunduracak TCMB’nin yüklü bir faiz artırımı sonrasında ‘’günah keçisi’’sorumluluğunun altına girmesi gibi bir senaryo ileride daha büyük güven ve kredibilite problemlerini beraberinde getirebilir.

ABD’de faizler arttığı sürece kurda kalıcı geri çekilme görmemiz pek mümkün gözükmüyor. Kur tarafında 3.35 seviyesinin kısa vadede güçlü olduğunu görüyoruz. Biraz aşağıda ise bir önceki zirve olan 3.30 var. Bu seviyelerden gelebilecek yeni alışlar ile kurda önce 3.42-3.44 sonrasında ise bir sonraki kanalın üst bandı olan 3.50 seviyesi görülebilir.

Gizmen Nalbantlı Işık FX Başanalisti

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ