Akıllı Gündem

Facebook’un ‘yalan haber’ butonunun kullanılacağı ilk ülke belli oldu

Facebook’un ‘yalan haber’ butonunun kullanılacağı ilk ülke belli oldu

Sosyal Paylaşım devi Facebook bir süredir kullanıcıları tarafından ‘yalan haber’ konusunda eleştiri yağmuruna tutuluyordu. Bir süredir bu sorunla baş etmenin yollarını arayan şirkete en büyük darbe de ABD başkanlık seçimleri sırasında dolaşan uydurma haberler yüzünden vurulmuştu.

Yaşanan bu olaylardan sonra acil bir çözüm bulan Facebook, geliştirdiği ‘yalan haber’ butonunu devreye sokma kararı aldı. Şimdilik sadece belirli sayıda kullanıcıya deneme amaçlı sunulan bu özellik, yapılan açıklamaya göre ilk olarak Almanya’da yapılacak seçimler öncesi o ülkede kullanıma sunulacak.

Peki ‘yalan haber’ butonu nasıl çalışıyor?

Şirketin başkan yardımcısı Mosseri, sistemin çalışma mantığını Facebook’un Blog‘u üzerinden yaptığı açıklamayla şöyle anlattı:

İlk olarak kullanıcılar yalan olduğunu fark ettikleri ya da düşündükleri haberleri ‘yalan haber’ olarak işaretleyecek. Yeterli sayıda kullanıcının işaretlediği içerikler, Facebook tarafından Poynter Enstitüsü‘nün Uluslararası Veri Kontrol Ağı bünyesindeki çeşitli bağımsız uzman kurumlara iletilecek. Bu kurumların onayını almayı başaramayan haberler Facebook’tan silinmeyecek, bunun yerine Facebook tarafından ‘şüpheli’ olarak işaretlenecek. Bu haberler, kullanıcıların içerik akışlarının alt kısımlarında ‘şüpheli’ uyarısıyla görünmeye devam edecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ