Akıllı Gündem

Facebook’tan doğla afetlerde hayat kurtaracak haritalar

Facebook, doğal afetlerde hayatta kalanların yerlerini yardım organizasyonlarına bildirecek üç yeni harita geliştirdi.

Facebook’tan doğla afetlerde hayat kurtaracak haritalar

Facebook, sosyal medyada sunduğu özelliklerle internet kullanıcılarının vazgeçilmez platformu. Facebook, dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformu olma bilinciyle, elindeki verileri insanların hayatlarını kurtarmak için kullanacak. Facebook, doğal afetlerde yardım kuruluşlarının hayatta kalanlara daha çabuk müdahale edebilmeleri için teknolojisiyle yardımda bulunacağını açıkladı.

Facebook bunu başarabilmek için, yetkililerin hayatta kalanların izini sürebilmesine yardımcı olan üç çeşit harita yaptı. Bunlardan ilki Facebook’un zaten olan teknolojisini kullanarak bir konum yoğunluğu haritası oluşturuyor. Verileri anonimize ettikten sonra, insanların felaketten önce ve sonra bulundukları yerleri yardım organizasyonlarına gösteriyor. Sıradan iletişim ağları doğal afetler sebebiyle genelde tamamen devre dışı kaldığı için, Facebook bu bilginin ilgili organizasyonların hangi bölgelerin daha çok zarar gördüğünü anlamasına yardımcı olacağını umuyor.

İkinci harita bir hareket haritası, belli süre aralıklarında insanların yakınlardaki ve şehirler arasındaki hareket kalıplarını izliyor. Bu da yetkililerin kaynaklarını nereye yerleştirecekleri konusunda yardımcı olmak ve yoğun yerlerdeki trafiği kontrol etmeleri için.

Üçüncü ve son haritaysa, şu an olan Safety Check aracına dayanıyor. Buradaki fikir, insanların check-in yapacak kadar güvende hissettiği yerleri paylaşarak, organizasyonlara yardım çabalarını nereye yönlendirecekleri konusunda açık bir fikir vermek.

Facebook şimdilik sadece UNICEF, Amerikan Kızılhaçı ve Dünya Gıda Programı’nın bu verilere erişebileceğini söyledi. Zamanla, başka organizasyon ve hatta ilgili ülkelerle de verileri paylaşmayı düşünüyor. Tahmin edeceğiniz gibi, Facebook sadece kullanıcılarının gizliliği konusunda güvenebileceği kişilerle ve organizasyonlarla verilerini paylaşıyor. Chip

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ