Akıllı Gündem

Facebook’ta skandal güvenlik zaafı

Facebook ABD seçimlerindeki güvenlik zaafı nedeniyle hedefte.

Facebook’ta skandal güvenlik zaafı

Facebook ABD seçimlerindeki güvenlik zaafı nedeniyle hedefte.

Facebook ABD seçimlerinde Trump kampanyası için çalışan Cambridge Analytica’nın 50 milyon Facebook kullanıcısının bilgilerini kural dışı elde ettiği iddiası karşısında hem ABD hem de İngiliz siyasilerin baskısı altında kaldı.

New York Times ve Observer gazetelerine konuşan eski Cambridge Analytica çalışanı 50 milyon ABD’li Facebook kullanıcısının özel bilgilerini Facebook kuralları dışında elde ettiklerini açıkladı.

Haberde bu bilgilerin Donald Trump’ın ABD başkanlık seçimini kazanmasında yardımcı olduğu belirtildi. Facebook ise 50 milyon kullanıcıya özel bilgilerine erişildiği yönünde herhangi bir uyarı yapmamakla eleştiriliyor.

Facebook’un 2015’te verilerin çalındığından haberdar olduğu ve Cambridge Analytica’dan kullanıcı verilerinin silinmesini istediği belirtildi. Cuma günü ise verileri silinmediğinin anlaşılmasının ardından Facebook, Cambridge Analytica’nın erişimini durdurdu.

ABD’de Demokrat Senatör Amy Klobuchar, Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in Senato’da ifade vermesi gerektiğini belirtti. ABD’de Massachusetts eyaleti başsavcısı Maura Healey konuyla ilgili re’sen soruşturma başlattığını açıkladı.

Siyasi kampanyalara veri analiz hizmeti sunan İngiltere merkezli Cambridge Analytica’nın kurucuları eski Trump danışmanı Stephen K. Bannon ile Robert Mercer. 

 

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ