Akıllı Gündem

Facebook’ta bu oyunu oynamadan önce bir kez daha düşünün

‘Most used words’ (En çok kullanılan kelimeler) adlı Facebook oyununu oynamadan önce bir kez daha düşünün

Facebook’ta bu oyunu oynamadan önce bir kez daha düşünün

Bireysel gizlilik uzmanları uyardı: “17 milyondan fazla insan istemeden de olsa kişisel bilgilerini bir ‘word cloud’ (kelime bulutu) firmasına verdi.”

17.6 milyon civarında kullanıcı, Facebook gönderilerinde kullanılan en çok kelimeyi görselleştiren bir oyuna kaydoldu. Ancak bireysel gizlilik uzmanlarının yaptığı açıklamaya göre bu şanssız sosyal medya kullanıcıları tüm kişisel bilgilerini yanlışlıkla reklamcılara vermiş oldu.

VovVon adlı bir firma tarafından üretilen ve son zamanlarda oldukça popüler olan Facebook uygulamasını kullanan herkes kimsenin normalde bilemeyeceği tüm gizli bilgilerini firmayla paylaşmayı kabul etmiş oldu.

VonVon’a giriş yapıp en çok kullandığınız kelimeleri göstermesini istediğinizde; uygulama isim, yaş, profil fotoğrafları, Facebook’taki arkadaşlar ve diğer her türlü bilgiyi kullanma izni ister. Eğer dikkatsizce bunu onaylarsanız bilgileriniz VonVon’un sunucularına kaydedilir ve dünyanın neresi olursa olsun fark etmez reklamlarda kullanılabilir.

Comparitech’ten Paul Bischoff konuyla alakalı olarak şunları söyledi: “ Bu gibi firmalar için Facebook tam bir cennet. Açıkçası, Facebook kullanıcılarını uyarıcı ya da eğitici hiçbir çalışma yapmıyor. Ayrıca profilinize girmenizi gerektiren Facebook testlerinden de kaçının.”

VonVon’unun Gizlilik Politikasına göre uygulamaya girişi yapmanız demek, kendi kişisel bilgilerinizi anonim olarak da kullanılsa üçüncü parti kullanımına vermeniz anlamına geliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ