Akıllı Gündem

Facebook stres seviyenizi yükseltiyor

Araştırmacılar sosyal medyanın stres hormonlarının riskli seviyeye çıkmasını hızlandırdığını iddia ediyor, özellikle de Facebook’ta çok sayıda arkadaşınız varsa.

Facebook stres seviyenizi yükseltiyor

Facebook stresinizi tehlikeli seviyelere gelmesine neden olabilir, özellikle çok fazla arkadaşınız varsa. Araştırmacılar sosyal medya kurdu insanlarda stres hormonu kortizonun daha yüksek olduğunu iddia ettiler. Psikiyatristler 300’den fazla arkadaşa sahip ergenlerin strese yakalanma ihtimallerinin daha yüksek olduğunu ve bunun da depresyona sebep olacağını belirttiler.

Montreal Üniversitesi’nden bir grup araştırmacının, yaşları 12-17 arasında değişen 88 gençle yaptığı araştırmada; deneklere Facebook arkadaş sayıları, sosyal medya sitelerinde ne kadar vakit geçirdikleri, kendilerini ne kadar destekleyen hareketlerde bulundukları ve Facebook arkadaşlarını ne kadar destekledikleri hakkında sorular soruldu. Sonuçlara göre günde 4 defa 3 gün boyunca deneklerin kortizon seviyeleri kontrol edildi. Araştırma sonunda araştırmacılar stres seviyesinin Facebook kullanımına ve arkadaş sayısına bağlı olarak günden güne arttığını tespit ettiler.

Araştırmanın liderliğini üstlenen Prof. Sonia Lupien “ Facebook’tan başka faktörlerin de olduğunu fakat denek bu etkilerden uzak tutulduğunda bile Facebook’un stres seviyesi üzerinde yüzde sekizlik bir etkiye sahip olduğunu belirtti.

Önceki çalışmalar ise, 13 yaşında stres yaşayan gençlerin 16’sında depresyona yakalandığını gösteriyor. Yapılan bu çalışmada denekler herhangi bir depresyon belirtisi göstermedi, bundan dolayı Profesör Lupien de çalışmasını bu seviyelerdeki stresin depresyona yol açıp açmadığını söyleyemediklerini belirtti. Çalışma “Facebook’un stres seviyesine etkisi” odaklı yapılmış siber psikoloji dalındaki ilk çalışmalardan olma unvanını taşıyor.

Profesör Lupien: “ Daha küçük çocukların ve yetişkinlerin üzerinde de aynı etkiler olup olmadığını tespit edebilmek için birkaç çalışma daha yürütmemiz gerekiyor.” diyerek bu araştırmaların devam edeceğinin sinyalini vermiş oldu.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ