Akıllı Gündem

Facebook kişisel bilgiler karşılığında para ödüyor!

BBC Kuzey Amerika Teknoloji Muhabiri Dave Lee’nin aktarımına göre, yapılan incelemeler sonucunda Facebook’un katılımcılara her türlü kişisel bilgilerine ulaşma karşılığında para ödediği ortaya çıktı.

Facebook kişisel bilgiler karşılığında para ödüyor!

Bir süredir kullanıcı bilgilerini toplamasıyla ilgili gündem olan Facebook’un, yaşları 13 ile 35 arasında değişen kullanıcılara “Facebook Araştırma Uygulaması” kurmaları karşılığında ayda 20 dolar (yaklaşık 105 lira) ödediği ortaya çıktı.

Yapılan incelemeler, Facebook’un son araştırmasının, katılımcılara her türlü kişisel bilgilerine ulaşma karşılığında para ödediğini söylüyor.

Teknoloji haberleri ve analizleri yayınlayan TechCrunch sitesinin son araştırmasına göre Facebook’un bu son uygulaması Apple’ın gizlilik politikasını ihlal ediyor.

Rapora göre bu uygulama Facebook’a “neredeyse sınırsız erişim izni” veriyor.

Facebook, kullanıcıların telefonlarındaki; mesajlaşma uygulamalarındaki videolar ve fotoğraflar da dahil bütün içeriklerine, e-posta içeriklerine, internet tarama bilgisine, hangi uygulamaların nerede ve ne zaman kullanıldığına, kullanıcının canlı konum bilgisine ve kullanım verilerine ulaşabiliyor.

Bu verilerin yanı sıra Facebook’un, programa katılan kullanıcılardan Amazon siparişlerinin ekran görüntülerini alıp araştırmaya temin etmelerini istediği de ortaya çıktı.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ