Akıllı Gündem

Facebook hisseleri 50 milyon kullanıcının verilerine izinsiz erişim sağlandığı haberlerinin ardından yüzde 4’ten fazla geriledi

Facebook hisseleri 50 milyon kullanıcının verilerine izinsiz erişim sağlandığı haberlerinin ardından yüzde 4’ten fazla geriledi

Munsif Vengattil

19 Mart (Reuters) – Facebook FB.O hisseleri ABD Başkanı Donald Trump’ın başkanlık seçim kampanyasında çalışan veri analiz firması Cambridge Analytica’nın 50 milyon Facebook kullanıcısının verilerine izinsiz erişim sağlandığını bildiren haberlerin ardından yüzde 4’ten fazla geriledi.

New York Times ve Londra’daki Observer gazeteleri Cumartesi günü, 50 milyondan fazla Facebook kullanıcısının özel bilgilerinin, Cambridge Analytica’nın eline geçtiğini ve Facebook’un 2015’e dayanan taleplerine rağmen bilgilerin silinmediğini bildirdi.

Bu haberler, Cuma günkü kapanışı itibariyle Facebook’un 538 milyar dolarlık piyasa değerini 23.8 milyar dolar düşürdü ve Twitter Inc TWTR.N ve Snap Inc (NYSE:SNAP) SNAP.N de dahil olmak üzere diğer sosyal medya şirketlerinin hisseleri ilk işlemlerde geriledi.

Bir Wall Street analisti, haberlerin Facebook’un işletme modeli ile ‘sistemik sorunlar’ yarattığını ve birçoğu Facebook’un daha kapsamlı düzenleyici tarafından incelenmesini teşvik edebileceğini belirtti.

Avrupa Parlamentosu başkanı, AB parlamenterlerinin verilerin kötüye kullanılıp kullanılmadığını araştıracağını ve iddianın vatandaşların gizlilik haklarının kabul edilemez bir ihlali olduğunu söyledi.

Facebook, haftasonundaki haberlerinden sonra ABD Kongresi’nden yeni düzenleme çağrıları ve kişisel veri güvenliğiyle ilgili sorularla karşı karşıya kaldı.

(Haberi çeviren Canan Sevgili; Redaksiyon Birsen Altaylı)

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ