Akıllı Gündem

Facebook CEO’su Zuckerberg, ABD Senatosu karşısında, regülasyonlara uyma taleplerine direndi

Facebook CEO’su Zuckerberg, ABD Senatosu karşısında, regülasyonlara uyma taleplerine direndi

Dustin Volz / David Ingram

WASHINGTON/SAN FRANCISCO, 11 Nisan (Reuters) – Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, ABD Kongresi’ne verdiği ilk ifadesinde, yeni yasaları destekleyeceği veya Facebook’un çalışma şeklini değiştirmeyi kabul edeceğine ilişkin hiçbir vaatte bulunmadı.

Zuckerberg dün 44 senatör tarafından yaklaşık beş saat süren sorgulama sırasında verilerin korunmamasından, ABD seçimlerini etkilemek için Facebook’u kullanan Rus ajanlara kadar daha önce Facebook’taki bir dizi soruna sebep olduğu için yine özür diledi.

Zuckerberg daha önce de Facebook’un veri korumadaki kusurlardan, Rus ajanların Facebook üzerinden Amerikan başkanlık seçimini etkileme çabalarına kadar değişen pek çok sorundan dolayı özür dilemişti.

Ancak Zuckerberg, dünyanın en büyük sosyal medya ağı olan Facebook ve diğer ABD internet şirketlerine yönelik olarak Kongre’nin getirebileceği herhangi bir düzenlemeyi desteklemeye söz vermedi.

ABD Senatosu’nun ticaret ve yargı komitelerinin ortak oturumunda Zuckerberg’e gerekli gördüğü düzenlemelerin neler olduğu sorulduğunda “Bu tartışmanın gerekli olduğunu düşündüğüm farklı kategoriler hakkında böyle bir tartışma yapabilmemiz için ekibimin sizlerle teması sürdürmesini sağlayacağım” dedi.

Zuckerberg’in yatırımcıları etkileyen ifadesinden ardından, Facebook hisseleri dün yaklaşık iki yılın en büyük günlük kazancını kaydederek yüzde 4.5 artıda kapandı.

Milyonlarca Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerinin ABD Başkanı Donald Trump’ın 2016 seçim kampanyasının da yararlandığı Londra merkezli Cambridge Analytica şirketi tarafından kullanıldığının geçen ay ortaya çıkmasının ardından hisseler sert şekilde gerilemişti. Bu uygulamadan etkilenen kullanıcı sayısının 87 milyona ulaştığı tahmin ediliyor.

Bu olay, Facebook’un sahte haberler ve 2016 seçimlerinde oynadığı rol konularında gösterdiği tepkiden hoşnut olmayan kullanıcılar, reklamcılar, çalışanlar ve yatırımcılar arasında bir güven krizi yarattı.

Zuckerberg’in bir Temsilciler Meclisi komiteri önünde ifade vereceği ikinci oturum bugün TSİ 1700’da yapılacak.

(Haberi çeviren Canan Sevgili; Redaksiyon Ayşe Sarıoğlu)

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ