Akıllı Gündem

Facebook 2018 yılında görüntülü konuşma cihazı ve akıllı hoparlör çıkarabilir

Sosyal medya devi Facebook’un üzerinde çalıştığı söylenen Android görüntülü konuşma cihazı ve akıllı hoparlör hakkında daha detaylı bilgiler geldi. İşte tüm detaylar…

Facebook 2018 yılında görüntülü konuşma cihazı ve akıllı hoparlör çıkarabilir

Facebook‘un kendi akıllı hoparlörünü üreteceği konusunda söylentiler bundan yaklaşık bir hafta önce ortaya çıktı. Ancak şimdiye kadar cihazın nasıl çalışacağı ve ne zaman piyasaya sürüleceği hakkında detaylı bir bilgi verilmedi. Bugün ise hem akıllı hoparlör hakkında hem de sosyal medya devinin çıkaracağı bir başka ürün olan görüntülü konuşma cihazı hakkında detaylı bilgiler elimize ulaştı.

Facebook’un Building 8 laboratuvarı zaten Android işletim sisteminden güç alacak olan görüntülü konuşma cihazı üzerinde çalışmalar yürütüyordu. Sosyal medya devi yeni ürünü için şirket içi bir işletim sistemi tercih etmeyerek bu hakkını Android platformundan yana kullandı. Ancak, cihaz henüz geliştirme aşamasında olduğu için bu durum zamanla değişebilir.

Görüntülü konuşma cihazının sahip olacağı özellikler arasında dokunmatik ekran, geniş açılı kamera, mikrofonlar ve görüntülü konferanslar için hoparlörler bulunacak. Ayrıca tüm bu özelliklerin Facebook’un yapay zekasından güç alacağı söyleniyor.

Cihazın prototipleri şuan Facebook laboratuvarlarında test ediliyor. Yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre cihazın dokunmatik ekranı 13 veya 15 inç büyüklüğünde olacak.

Görüntülü konuşma cihazının özellikleri arasında olacak bir başka özelliğin ise kameranın insanları otomatik olarak taramasına ve onlara kilitlenmesine imkan veren bir yazılım olacağı söyleniyor.

Facebook’un üzerinde çalıştığı bir başka cihaz ise Google Home ve Amazon Echo‘ya doğrudan rakip olacak bir akıllı hoparlör. Tıpkı Android görüntülü konuşma cihazında olduğu gibi akıllı hoparlörün de Facebook’un kendi geliştirdiği ses asistanı servisinden güç alması bekleniyor.

Her iki Facebook cihazının da önümüzdeki sonbaharda yapılacak olan F8 geliştirici konferansında tanıtılacağı düşünülüyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ