Akıllı Gündem

Facebook 200 Rus hesabını sildi

Sosyal medya devi Facebook, 70 Facebook, 65 Instagram hesabı ve Kremlin destekli siber içerik üreten İnternet Araştırma Ajansı’yla bağlantılı 138 Facebook sayfasını sildi

Facebook 200 Rus hesabını sildi

Sosyal medya devi Facebook, 70 Facebook, 65 Instagram hesabı ve Kremlin destekli siber içerik üreten İnternet Araştırma Ajansı’yla bağlantılı 138 Facebook sayfasını sildi

Rusya’nın Facebook reklamları aracılığıyla 2016’daki ABD seçimlerine müdahale ettiğinin ortaya çıkmasının ardından dünyanın en büyük sosyal medya devi, 200’den fazla Rus hesabını sildi.

Facebook Güvenlik Müdürü Alex Stamos, salı günü yaptığı açıklamada 70 Facebook, 65 Instagram hesabı ve Kremlin destekli siber içerik üreten İnternet Araştırma Ajansı’yla (IRA) bağlantılı 138 Facebook sayfası kapatıldı.

Stamos kapatılan hesapların yüzde 95’inin Rusça olduğunu ve Azerbaycan, Özbekistan ve Ukrayna ile yakınlarındaki ülkelerde Rusça konuşanları hedef aldığını söyledi. 

Açıklamaya göre 1 milyondan fazla Facebook ve 493 bin Instagram kullanıcısı silinen hesaplardan en az birini takip ediyordu.

Facebook verilerine göre silinen sayfalar ve hesapların 1 Ocak 2015’ten bu yana yaptığı reklam masrafı toplam 167 bin dolar.

Şirketin CEO’su Mark Zuckerberg, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bugüne kadar yabancı seçimlere müdahale ettikleri gerekçesiyle IRA’ya karşı önlem aldıklarını ancak bu sefer Rusya’da yaşayan insanları hedef alan yayınlar nedeniyle hesapların silindiğini söyledi.

“Trol çiftliği” olarak da bilinen IRA, yanlış bilgi veren kampanyalar düzenlemekten, bu içeriklerle Facebook etkinlikleri organize etmeye kadar birçok farklı eyleme dahil oluyor. Bu etkinliklerden biriyle New York’ta Başkan Donald Trump karşıtı bir protesto bile düzenlenmişti.

Facebook’un üzerinde neredeyse 2 yıldır devam eden baskı, ABD Başkanlık Seçimleri sonrası başlayıp geçtiğimiz günlerde milyonlarca kullanıcının verilerinin çalındığının ortaya çıkmasıyla ayyuka çıktı.

Sosyal medya devi, ekim ayında yaptığı açıklamada son iki yıl içinde Rusya merkezli operasyonlar kapsamında Amerikan siyasetiyle ilgili olarak gönderilen 800 bin mesajın 126 milyon Amerikalı’ya ulaştığını duyurdu.

2016 yılında düzenlenen Amerikan başkanlık seçimleri kapsamında gönderilen mesajların içeriği daha çok sosyal ve politik açıdan ayrıştırıcı unsurlar içeriyordu.

Yaklaşık iki hafta önce patlayan skandalda ise veri madenciliği, veri komisyonculuğu ve seçimler için stratejik iletişim kapsamında veri analizi yapan İngiltere merkezli siyasi danışma şirketi Cambridge Analytica’nın 50 milyon Facebook hesabından gizli bilgilere erişim sağladığı ortaya çıktı. 

Bu bilgilerin 2016’da ABD’de yapılan başkanlık seçimleri ile Brexit referandumunda kamuoyunu etkilemek için kullanıldığı öne sürülüyor. Şirket bu iddiaları reddederken iddiaların merkezindeki isim, Cambridge Analytica CEO’su Alexander Nix de görevden aldı.

 “Bilgilerinizi koruma sorumluluğumuz var. Yapamazsak, onu hak etmiyoruz” başlığıyla tam sayfa özür mesajı yayınlayan Zuckerberg, 10 Nisan’da ABD Kongresi’nde ifade verecek.

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ