Akıllı Gündem

Eylül ayında sanayi üretimi yine düştü

Eylül ayı verilerinin yayınlanmasıyla sanayi üretiminde üçüncü çeyrek döneme ilişkin bilanço da ortaya çıktı. Sanayi üretimi üçüncü çeyrekte geçen yı­lın aynı dönemine göre yüzde 3,2 düşüş gösterdi.

Eylül ayında sanayi üretimi yine düştü

Eylül ayında sanayi üretimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,1 düştü. Aynı ayda takvim etkisinden arındırılmış yani işgünü sayısına göre düzeltil­miş sanayi üretimi de yıllık bazda yüzde 3.1 geriledi. Eylül ayında mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretiminde de önceki aya göre yüzde 3.8 düşüş görüldü.

Sanayi üretimi askeri darbe gi­rişimine sahne olan temmuz ayın­da da her üç şekilde de düşmüş ama ağustosta biraz toparlanma ol­muştu. Bu toparlanmanın eylülde de devam ettiği sanılıyordu ama durum pek öyle tıkmadı. Esasında bun­da şaşılacak bir şey de yok. Siyasi so­runlar yüzünden iç talebin yerlerde sü­ründüğü ve küresel gelişmeler nedeniy­le ihracatta da işlerin iyi gitmediği bir ortamda üretimde düşüş yaşanması ga­yet normal görünüyor.

Eylül ayı verilerinin yayınlanmasıyla sanayi üretiminde üçüncü çeyrek döneme ilişkin bilanço da ortaya çıktı. Sanayi üretimi üçüncü çeyrekte geçen yı­lın aynı dönemine göre yüzde 3,2 düşüş gösterdi. Bu, 2008-2009 resesyonundan bu yana görülen ilk düşüş oldu. Bu da sanayide durumun ne kadar vahim oldu­ğunu ifade ediyor.

1

Türkiye’de sanayi üretimindeki de­ğişim ile ekonominin genelindeki büyü­me oranı arasında önemli bir para­lellik var. Bu paralellik sanayi üre­timinin düşüş gösterdiği üçüncü çeyrekte ekonominin genelinde de küçülme görme ihtimalimizin yüksek olduğunu düşündürüyor. Durum gerçekten böyle olursa ekonominin genelinde de 2008-2009 resesyonundan bu yana ilk kez küçülme göreceğiz. Burada üçüncü çeyrek döneme ilişkin mil­li gelir verilerinin 12 Aralık’ta yani bir ay sonra açıklanacağını da belirtelim.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ