Akıllı Gündem

Euro ve Sterlin, merkez bankalarından güç alarak yükseliş trendini koruyor

Euro ve Sterlin, merkez bankalarından güç alarak yükseliş trendini koruyor

Investing.com – Dünya ekonomisine yön veren önemli merkez bankalarının para politikaları da sıkılaşma yönünde ilerliyor. Fed, kriz sonrası genişlemeci para politikasını tamamladı ve faiz artışına geçti. 2017’de 3 faiz artışı yapan dünyanın en büyük ekonomisinin merkez bankası, bu yıl için de 3 faiz ön görüsünü korudu ve piyasalar ilk hamlenin Mart toplantısında gelmesini bekliyor.

Avrupa Merkez Bankası, Ekim toplantısında aylık varlık alım miktarını azaltırken süreyi 9 ay daha uzattı, ancak toplantılarda kademeli olarak sıkı para politikasına geçişin mesajını veriyor. Aralık ve Ocak toplantılarında değişikliğe gitmeyen kurul, güçlü büyümeye vurgu yaptı ve 2017’de hızlı yükseliş yaşayan euro, ECB’den gelen açıklamalardan destek almaya devam ediyor.

İngiltere Merkez Bankası, Haziran 2016’daki brexit sonucunun ardından yaklaşık 10 yıl sonra ilk kez faiz artışında bulundu. 2017 toplantılarında enflasyondaki yükselişe dikkat çeken kurul, faiz artışına devam edeceklerini açıkladı. Ocak toplantısında faiz artış hızının beklenenden hızlı olabileceğini açıklayan kurulun önündeki tek engel brexit müzakereleri.

İlk aşaması zorlu geçen müzakerenin 2. aşamasına geçildi ve en önemli konular olan ticaret anlaşmaları, güvenlik, sağlık, eğitim gibi başlıklar bu aşamada karar bağlanacak. Son olarak müzakere başkanı Barnier, anlaşma sağlanamazsa brexit gerçekleşemez açıklamasını yaptı ve sterlin bu açıklamadan negatif etkilendi.

Japonya Merkez Bankası’nda durum daha farklı, Japonya uzun zamandır ekonomik durgunlukla mücadele ediyor ve iç talebin zayıf olması enflasyonun da yükselmesini engelliyor. Japonya Merkez Bankası’nın genişlemeci para politikasını yakın vadede koruması bekleniyor.

Para birimlerine baktığımızda;

Fed’in sıkı para politikasına geçme kararı ile ralli yapan dolar, 2017’yi kayıpla kapattı ve 2018’in ilk ayında da düşüşüne devam etti.

Sterlin ve euro ise 2017’yi yükselişle tamamlarken 2018’e de hızlı başladı. Euro, dolar karşısında 1,25 ve sterlin ise dolar karşısında 1,43 seviyesine yükseldi.

Son hafta dolarda yaşanan toparlanma ile EUR/USD 1,22; GBP/USD 1,38 seviyesine gerilese de orta- uzun vadede sterlin ve euro yükseliş trendini koruyor.

Bu hafta hem İngiltere hem de ABD’den gelecek TÜFE rakamları yakından takip edilecek, İngiltere enflasyon konusunda kaygı yaşamazken ABD için son derece önemli.

 

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ