Akıllı Gündem

Euro, Dolar karşısında 2 haftanın en düşük seviyesine geriledi

Euro, Dolar karşısında 2 haftanın en düşük seviyesine geriledi

Investing.com – Mart ayını yükselişle tamamlayan EUR/USD paritesi Nisan ayına değer kaybıyla başladı. Dün haftaya 1,2345 seviyesinden düşüşle başlayan parite, bugün de %0,35 kayıpla 1,2255 seviyesine geriledi. Paritede yaşanan düşüşte hem dolardaki toparlanma hem de eurodaki gerileme etkili oluyor.

Euro, bugün doların dışında sterlin ve frank karşısında da gerileme gösteriyor. Dolar ise, ABD ile Çin arasındaki ticaret tarifesi gerginliğinin baskını bir miktar azaltmış görünüyor.
Dün 90,0 seviyesinde yatay seyir izleyen ABD Dolar Endeksi , bugün %0,25 kazançla 90,30 seviyesine yükselirken dolar, majör para birimlerinden euro, sterlin, frank ve Japon yeni karşısında yükseliş yaşarken Avustralya doları ve Kanada doları karşısında ise düşüş yaşıyor.

Trump’ın Mart ayı başında ithal çelik ve alüminyuma ek gümrük vergisi uygulanması kararının ardından başlayan ticaret savaşları endişesi Çin’e 60 milyarlık vergi uygulanması ile arttı. Bununla beraber ABD Başkanı Trump’ın listeyi genişleteceklerini açıklaması sürecin devam edeceği sinyalini veriyor. Dolar tarafında Mart ayı bu kaygılarla negatif bölgede kapanırken Nisan ayı hafif alıcılı başladı ve haftanın devamında gerek ticaret tarifesine gerekse ekonomik verilere göre volatilitenin artması bekleniyor.

Son haftalarda yükselişi 1,24 üzerinde sınırlı kalan ancak düşüşlerinde de 1,22 tabanını koruyan EUR/USD paritesi, yeni haftaya düşüşle başladı, ancak henüz 1,22 tabanı korunuyor. Doların azalan endişeler ve olumlu verilerle toparlanması durumunda paritede 1,21 seviyesine doğru gerileme yaşanabilir, ancak yükseliş trendinin devam ettiğini unutmamak gerekiyor.

1,04 seviyelerine gerileyerek son yılların dip seviyesini gören EUR/USD paritesinde orta ve uzun vadede yükseliş trendi sürüyor ve kısa vadede 1,20 üzerinde alımların gücünü koruması bekleniyor.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ