Akıllı Gündem

Euro Bölgesi’ndeki istikrarlı büyüme, parasal sıkılaşmanın önünü açıyor

Euro Bölgesi’ndeki istikrarlı büyüme, parasal sıkılaşmanın önünü açıyor

Investing.com – Küresel piyasalarda gözler ABD’den gelecek enflasyon verisine çevrilirken günün ilk yarısında açıklanan verilere baktığımızda;

Japonya, son çeyrekte %0,1 ve yıllık çeyreklik bazda ise %0,5 oranında büyüme gösterdi, ilk okunmalar beklentilerin hafif altında kaldı.

Almanya, son çeyrekte %0,6 ve yıllık çeyreklik bazda da %2,3 oranında büyüme gösterdi. Almanya’da büyüme oranları beklenti dahilinde gelirken TÜFE de Ocak ayında beklenen seviyede geldi.

Euro Bölgesi, son çeyrekte %0,6 ve yıllık çeyreklik bazda ise %2,7 ile beklenti dahilinde büyüme gösterdi. Bölgenin sanayi üretimi Aralık ayında %0,4 ile beklenti üzerinde artış gösterirken yıllık bazda da %5,2 ile en yüksek seviyeyi gördü.

Euro Bölgesi’nde büyüme istikrarını korurken PMI ve sanayi tarafındaki artış da istihdam ve üretim kanadını güçlendiriyor.

Avrupa Merkez Bankası, sıkılaşma politikasına geçiş sürecinde ve gelen verilerin bu düşünceyi güçlendirmesi euronun da değer kazanmasını sağlıyor. Euro, bugün gün başında dolardaki gerileme ve olumlu verilerle 1,24 seviyesine yaklaşırken Türk Lirası karşısında da rekor seviyenin hemen altında işlem gördü.

Günün devamında ABD’den gelecek TÜFE rakamlarının beklentileri aşması durumunda dolar yönünü yukarı çevirebilir ve EUR/USD paritesinde 1,2250 seviyesine doğru gerileme görülebilir. Paritede yaşanacak gerileme TL tarafındaki düşüşü hızlandırabilir ve USD/TRY kurunda 3,82 üzeri ataklar görülebilir.

 

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ