Akıllı Gündem

Euro 5 Haftanın Yükseğinde, Sonraki Durak 1,25 mi?

Euro 5 Haftanın Yükseğinde, Sonraki Durak 1,25 mi?

BK Asset Management Forex Stratejisi Genel Müdürü Kathy Lien

Bugünün en iyi performans gösterenlerden biri Euro oldu, ABD doları karşısında 5 haftanın en güçlü değerine yükseldi. Bu hareketin arkasında pek çok faktör vardı. Başlangıçta, ABD hisse piyasaları, Dow’un 669 puan artması ile güçlü bir toparlanma yaşadı ve risk iştahındaki gelişmeler olağanüstü bir biçimde tek döviz için olumluydu. İkinci olarak, Avrupa Merkez Bankası (ECB) üyesi Weidmann ECB politika normalizasyonunun yakın zamanda başlayabileceğini ve 2019 yılında yıl ortası bir faiz artırımı beklentilerinin gerçek dışı olmadığını söyledi. Üçüncüsü, yatırımcılar ABD doları alma konusunda hala bezginler ve diğer dövizlere doğru hareketle risk toleransını ifade etmeyi tercih ettiler. Dördüncü, Fransız dördüncü çeyrek GSYİH verileri yukarı yönlü olarak %0,7’ye revize edildi ve son olarak en önemlisi, teknik bazda, EUR/USD sonunda uzun bir konsolidasyondan kurtuldu ve şimdi gözler 1,25’te. Yarının Euro bölgesi güven rakamları beklentilerin altında kalsa da, bu seviyeye geleceğini düşünüyoruz.

3 işlem günü içinde ilk defa, ABD doları Japon Yen’i karşısında toparlandı. Hatta, ABD piyasalarındaki güçlü toparlanmanın ardından tüm majör dövizler yüksek ticaret yaptı. Çin’in ABD ile müzakereye gönüllü olması ile yatırımcılar rahatladı. USD/JPY satın almanın sırası olmamasının birkaç nedeni var. Birincisi, Japnoya’nın mali yılına birkaç gün kaldı, yani son dakikada bile yurda dönüşler olabilir. İkincisi, son oylama görüşlerine göre Japon seçmenlerin yaklaşık yarısı arazi satış skandalı üzerine bırakması gerektiğine inanıyor. 2012 Aralık ayında yeniden yönetime geldiğinden beri Abe’in en büyük politik krizi bu oldu ve tarife istisnası üzerine ABD’den ağzının payını almasının ardından bu politik krizde yaşayıp yaşayamayacağını göreceğiz. Üçüncüsü, teknik bazda, USD/JPY çifti hala aşağı yönlü bir eğilimde ve 106,20 üzerinde bir hareket görmediğimiz sürece değişmez. Tüm bunlar aklımızın bir köşesinde dursun, Dow 24.200 üzerine tekrar kırarsa, USD/JPY çifti o seviyeye ulaşır. Fed geçen hafta beklentileri karşılamada başarısız oldu ancak bir grup Fed yetkilisi bu hafta konuşma yapacak ve FOMC seçmen üyelerinin aşırı şahin görüşlerini koruyup korumayacaklarını görmek için, yatırımcılar yorumları izliyor olacak. Dudley para politikasına değinmedi ancak bugün geç saatlerde konuşacak olan Mester ve Ouarles ve Salı günü Bostic görüşlerini paylaşabilir. Washington’dan gelen kararları veya herhangi bir politik gelişme için başlıkları takip etmeye devam edin.

Bugün sterlin için de iyi bir gün oldu. ABD doları karşısında 7 haftanın yükseğini gördü. Başbakan May’e göre, Brexit müzakerecileri İrlanda sınırları ve en büyük zorlukları olan gümrük düzenlemeleri ile ilgili yeni bir teklif üzerinde çalışıyor. Her iki taraf da katı sınırlar olmaması gerektiği konusunda hemfikir ancak AB İngiltere’nin bir dayanak olarak tek piyasada veya gümrük birliğinde kalmasını isterken, İngiltere ise (şu an üzerinde çalıştıkları) farklı bir seçenek arzu ediyor. Bu önemli çünkü geçiş yalnızca sınır anlaşması yapıldığında başlayabilir.

Üç emtia dövizi de bugün yüksek işlem görürken, getirilerinin büyüklüğü değişkenlik gösterdi. Yeni Zelanda doları, ticaret aktivitesinde beklenmedik bir artış ile desteklenerek günün en iyi performans gösteren dövizi oldu. Ekonomistler ticaret açığında -100 milyon bekliyordu ancak bunun yerine 2170 milyon değerinde ticaret fazlası raporlandı. Bu 7 ay içindeki yalnızca ikinci fazlalık ancak ne yazık ki araba ithalatındaki keskin düşüşler ile gerçekleşiyor. Geçen yılın aynı dönemine göre, mandıra ürünleri ihracatında görülen yükselmelerle beraber ihracat %11 artış yaşadı. Avustralya doları yüksek ticaret yaptı ancak NZD’yi takip etti. Kanada doları ise NAFTA iyimserliğine rağmen bugünün risk toparlanmasına katılım sağlamada güçlük çekti. Bunun tek açıklaması düşük petrol fiyatları ancak petroldeki bu gerileme en fazla sakin bir düşüş oluyor.

Kathy Lien’in ücretsiz İşlem raporu için Orijinal (İngilizce) Metin

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ