Akıllı Gündem

EUR/TRY rekor tazelerken USD/TRY 3,94’ü aştı!

EUR/TRY rekor tazelerken USD/TRY 3,94’ü aştı!

Investing.com – Geçen hafta sert yükseliş yaşayan USD/TRY kuru, yeni haftaya da yine yükselişle başladı ve 22 Kasım’daki 3,9820 rekor seviyenin ardından bugün 3,9440 ile en yüksek seviyeye çıktı.

Türk Lirası, geçen hafta açıklanan cari açık verisinin ardından hızlı bir şekilde değer kaybı yaşadı ve EUR/TRY , GBP/TRY , CHF/TRY kurları tarihi rekor seviyeye yükselirken USD/TRY kuru da 3,9250 seviyesine yükselmişti. Bu hafta da TL kayıplarını sürdürüyor son saat itibari ile;

EUR/TRY 4,8405; GBP/TRY 5,4965; CHF/TRY 4,1320 seviyelerini görerek tarihi zirveyi yükseltirken USD/TRY kuru da 3,9440 ile rekor sonrası en yüksek seviyeyi gördü.
TL’de yaşanan değer kaybında, küresel risk iştahındaki azalma, TL varlıklardan çıkış ve iç dinamikler etkili oluyor.

Enflasyon ve cari açığın yüksek seviyelerde olması, devam eden jeopolitik riskler gibi iç nedenlerin yanında küresel dinamiklerde de dengelerin değişmesi gelişen ülke kurlarında düşüşe neden oluyor.

ABD Başkanı Trump’ın ek gümrük vergisi kararının dünya ticaret savaşlarına neden olacağı algısı yükselirken iç dinamikleri yüksek olan TL gibi para birimleri de bu endişelerden en fazla etkilenen varlıklar oluyor.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ