Akıllı Gündem

ESTA Construction, Rusya’da 1 milyar dolarlık ihale kazandı

ESTA Construction Yönetim Kurulu Başka­nı Bahattin Demirbilek, Rusya’da son üç ayda 1 milyar dolarlık ihale kazandıklarını ve Türkiye’de de büyük projelere imza atmaya hazırlandıklarını açıkladı.

ESTA Construction, Rusya’da 1 milyar dolarlık ihale kazandı

Geçtiğimiz günlerde uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR’nin yayınladığı ‘Dünya­nın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi’ listesinde bir önceki yıla göre altı basamak yükselerek 168’inci sıraya yükselen ESTA Construction, Rusya’da dev projelere start verdi. Grubun projeleri Moskova’da düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı. Kuruluştan bu yana Rus­ya’da çok başarılı işlere imza attıklarım belirten ESTA Construction Yönetim Kurulu Başka­nı Bahattin Demirbilek, “Rusya’da dünyanın en lüks ve teknolojik stadı Krasnodar Stad­yumumdan Sochi Kış Olimpiyatları kapsamın­da inşa edilen Gorod Alışveriş Merkezi’ne, The Commercial Real Estate Moscow Awards 2017’den ödülle dönen Metropolis II AVM’den Donstroy tarihinin en iddialı pro­jesi Donstroy Stroy Sertse Stolitsa Konut ve Yaşam Kompleksi’ne kadar birçok ödüllü projeye imza attık” dedi.

 

18 AYDA TAMAMLANACAK

Son üç ayda ihalesini kazandıkları proje­lerle Rusya’da toplamda 1 milyar dolarlık kontrat imzaladıklarının altını çizen Demir­bilek, “Dünyadaki bu başarılarımızı Türki­ye’de daha da büyük ölçekte gerçekleştirecek şekilde, konut sektöründeki tüm sınırları kaldırmak ve konut-yaşamla ilgili tüm hayal­leri hayata geçirmek için harekete geçtik. Çok büyük sürprizlerle geliyoruz” dedi.

Dünya devi Mercedes-Benz’in Rusya’da­ki en büyük yatırımı ve ilk fabrikasının iha­lesini kazanan ESTA, 13 gün gibi kısa bir sü­rede projenin temellerini attı. İhalesi bir se­ne süren proje, ilk etapta 225 milyon dolar­lık bir yatırımla gerçekleştiriliyor. Moskova Esipovo Endüstri Parkı’nda yer alan fabrika, yaklaşık 85 hektarlık bir arazi üzerinde haya­ta geçiriliyor. Bir montaj hattında çok sayıda araç üretilmesini sağlayan Endüstri 4.0 tek­ nolojilerini ve full esnek montaj teknolojisi­ni barındıracak olan fabrika, boya atölyesin­den nihai montaja kadar tüm üretim aşamalarını da kapsıyor. 18 ay gibi kısa bir sürede teslim edilecek fabrikada üretim 2019 yılın­da başlayacak. Tesiste yılda 20 bin araç üre­tilecek.

SARATOV HAVALİMANI

ESTA, Saratov Uluslararası Havalimanı ihalesini kazanarak büyük bir başarıya daha imza attı. Haziran 2017’de projenin temelle­rini attı. Havalimanı projesi ilk etapta 130 mil­yon dolarlık bir yatırımla hayata geçiriliyor. Havalimanı, metal konstrüksiyon ve cam ağırlıklı olarak üç kattan oluşacak ve toplam­da 43 bin 147 metrekarelik bir alana inşa edi­lecek. Rusya’nın 144. havalimam Saratov Ha­valimanı, yıllık 1 milyon ve saatte 570 yolcu kapasiteli olacak. ESTA, ‘Design&Build’ sistemi ile inşaat çalışmalarına ek olarak proje çalışmalarını da yürütecek. Buna göre genel müteahhitlik ve havaalanı ana binası­nın inşasının yanı sıra asfalt yolları, park yer­lerini ve sosyal alanları da inşa edecek.

 

120 milyon dolarlık yatırım

Dünyaca ünlü Fransız perakende grubu IMMOCHAN, Moskova’da gerçekleştireceği Rusya’nın en büyük AVM projesi SEC Aquarelle Pushkino’nun inşaatını ESTA’ya emanet etti.

120 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilen projenin temeli, 30 Mayıs 2017’de atıldı. Moskova bölgesindeki federal Yaroslavskoye M8 otobanı üzerinde bulunan projede, ilk faaliyet yılı için 8 milyonluk bir müşteri trafiği öngörülüyor. 1.4 milyon ziyaretçi ağırlama kapasitesine sahip olacak proje, 100 mağazalık bir perakende koridoru barındıracak. 2018’in son

çeyreğinde tamamlanacak proje, benzersiz iç ve dış mimarisi, fonksiyonel ve kullanışlı imar planı sayesinde Moskova bölgesindeki perakende piyasasında dikkatleri üzerine çekiyor. Alışveriş merkezine araçları ile gelen konuklar için 2 bin 600 araç kapasiteli park alanı da sunacak olan proje, ayrıca anne ve çocuk odaları, wi-fi, ortak alanlarda rahat mobilya ve oturma grupları, su içilebilir çeşmeler, bebek arabası kiralama seçenekleri gibi müşterilerine ücretsiz sunacağı hizmet ve imkanlarıyla da rakiplerinden farklılaşacak.

Muzaffer Aygün/Para Dergisi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ