Akıllı Gündem

Eski TCMB Başkanı’na göre 5 sorunlu veri

2006-2011 yılları arasında TCMB Başkanlığı yapan Durmuş Yılmaz hükümetin açıkladığı rakamlar konusunda kendisinin görev süresinde de şüphelerin oluştuğunu söyledi

Eski TCMB Başkanı’na göre 5 sorunlu veri

2006-2011 yılları arasında TCMB Başkanlığı yapan Durmuş Yılmaz hükümetin açıkladığı rakamlar konusunda kendisinin görev süresinde de şüphelerin oluştuğunu söyledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın eski Başkanı ve İYİ Parti’nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz, partisinin ekonomik tespit ve hedeflerini ekonomi basınıyla paylaştı.

Mevcut hükümetin ekonomik verilerin yansıttığı asıl gerçek durumu kamuoyuyla paylaşmadığını vurgulayarak “Ülkenin en önemli sorunu verilerin güvenilirliğidir” diyen Yılmaz, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Benim görev süremde de vardı bu şüphe. Ben hep şunu söyledim, bizim ürettiğimiz enflasyon dünyada kullanılan metodolojilere göre bir enflasyon. Ama itiraf edeyim, son iki üç yılda geliştirilen bazı uygulamalar bende de bu şüpheyi başlattı. 

“Evet doğru: Kişi başı gelir yükseldi ama, dolar bazına çevirdiğimizde milli gelir düşüyor. Türk lirası üzerinden gidildiğinde – büyüme üç kat artmıyor. Hem son dönemde, hem de başta ekonomik aktivite bu kurlarla geliştirildiğinden olaya bir öyle bir böyle bakıp argüman yaratamazsınız.

“Her ay Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ihracat rakamını açıklıyor da ithalat tarafı da var. Ara malı ve hammadde ithalatına bağımlı. X miktarındaki ihracatın yapılması için ne kadar ithalat girdi? Ne katma değer yarattık? Bu toplumla paylaşılamaz mı? Ama maalesef hep ihracat paylaşılıyor. Girdi ne, ne kazandık? Bu topluma söylenmiyor. Bizim iktidara gelmemizden sonra TİM bunu da açıklayacak. Bence TİM bu çalışmayı bir an önce başlatmalı. 

“Türkiye´de yapılan işsizlik hesaplamasında yeni bir alışkanlık ortaya çıktı. 15-24 yaş aralığındaki genç nüfusumuz 11 milyon 876 bine sabitlenmiş durumda hesaplamalarda Oysa gerçek rakam 12 milyon küsür. Yani 1.1 milyon genç istatistiklere dahil edilemiyor.

“İşsizlik – özellikle genç işsizliği yüzde 19 seviyesinde. 2015-2017 arası yaratılan istihdamın yüzde 70´i düşük verime sahip hizmet sektöründe. Aralık´ta işsizlik yüzde 10.4 yılın tamamı için yüzde 10.9 olarak açıklandı. Fakat hesaba dahil edilmeyen gençler de katıldığında bu rakam daha yüksek. Türk genci 15-24 arası gençler, anne baba harçlığıyla evde oturuyor.

“Sosyal güvenlik kurumu verileriyle TÜİK verileri arasında da fark var. Stajyer sayısı 843 bin arttı. Meslek lisesinde okuyan birisi ne harçlık verilirse verilsin, isterse ücretsiz çalıştırılsın, istihdam edilen kişi olarak sayılıyor.

“2017 yılı memnuniyet ve refah anketinde hayat pahalılığı, borçlar vb. Konularda vatandaşa `durumunuz nasıl´ diye soruluyor. Cevaplarla ilgili bulgular istatistik kurumunda web sitesinin dip notlarında çok arkalara konuluyor. Yaşam standardı anketinde `Son bir yılda ucuz ürünlere yöneldiniz mi?´ sorusuna 2016 yılında evet diyenlerin oranı yüzde 54´ken 2017´de yüzde 57.36´ya yükselmiş. Tasarruf yapabilidiniz mi sorusuna sadece yüzde 14.86 evet demiş. Geliriniz arttı mı diye soruluyor? 2016´da her yüz kişinin 21´i arttı demiş. 2017´de ise her yüz kişiden sadece 19´u arttı demiş. Madem ekonomi büyüdü bu soruların cevabı niye böyle?

“Bu ekonominin kaynak ihtiyacı azalmadı. Kamu borcu GSYH oranı 70´lerden 30´a düştü. Evet ama özel sektör borçlanmaya devam etti. Özel kesimin borcu devleti ilgilendirmez gibi düşünülüyor ama bir gecede bunların hepsi devlet borcu haline gelebilir.  Toplam özel sektör dış borcu 320 milyar dolar. (170 özel finansal kesim – 150 özel reel sektör) Siz borç almaya devam ederseniz, bir gün geri gidecekler, bunun cevabını bugünden hazır etmeniz gerekir.”

Kısa vadeli aylık veriler ile uzun vadeli verilerin örtüşmediğini söyleyen eski TCMB Başkanı, “Çağın en büyük güçlerinden biri big data analizi. Biz bu rakamlardan oluşturulmuş istatistiklerden kalkınma planları yapacağız, orta vadeli planlar yapacağız. Eğer rakamlar doğru değil ise nasıl güvenilir plan yapacaksınız?” diye konuştu.

Durmuş Yılmaz, partisinin iktidara geldiğinde bu verileri revize edeceğini söyleyerek “Aslında bunun adı revize değil, verilerin gerçek değerlerini ortaya çıkartacağız. Ülkenin en önemli sorunu veri güvenilirliği ve doğruludur” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ