Akıllı Gündem

Ertem’den “kur oynaklığına karşı adımlar geliyor” açıklaması

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, kur oynaklığına karşı adımlar atılacağını söyledi.

Ertem’den “kur oynaklığına karşı adımlar geliyor” açıklaması

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, kur oynaklığına karşı adımlar atılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, kur tarafından oynaklığa karşı adım atılacağını söyledi. 

TRT’de konuşan Ertem, “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın enflasyon hedeflemesi konusunda kimsenin şüphesi olmaması gerekir. Nisan sonunda bunları göreceğiz. Kurda oynaklık konusunda gerekli adımlar önümüzdeki günlerde hızla atılacak. Hazine, nakit rezervleri 2018’e yetecek durumdadır. TCMB gereğini yapacaktır” dedi. 

Ertem, kur oynaklığını Türkiye ekonomisi dinamiklerinin bertaraf edeceğini söyledi. 

Ertem bankacılık sektörü hakkında da değerlendirmelerde bulundu ve bankaların sendikasyon bulma konusunda sıkıntı yaşamayacağını söyledi. Ertem KGF geri dönüşlerinde de takibe düşme oranının yüzde 1’i bulmadığını belirtti.

Ertem, “Yurtdışında varlık satın alan holdinglerin bunu kısa vadeli finanse edip daha sonra yapılandırma istemesi etik değil” dedi.

Dolar/TL bu hafta 4,20’ye yaklaşarak tarihi zirvesini gördükten sonra Merkez Bankası’ndan enflasyon risklerini azaltma adına faiz artışı dahil adımlar atabileceği beklentileri ve Suriye’de nispeten azalan sıcak çatışma riskiyle 4,10 civarına geldi. 

 

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ