Akıllı Gündem

Erdoğan’ın TCMB eleştirilerine ilişkin haberleri değerlendiren AKP Sözcücü Ünal: Dedikodulardan yola çıkarak senaryo oluşturmak doğru değil

Erdoğan’ın TCMB eleştirilerine ilişkin haberleri değerlendiren AKP Sözcücü Ünal: Dedikodulardan yola çıkarak senaryo oluşturmak doğru değil

ANKARA, 5 Nisan (Reuters) – Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Merkez Bankası’na (TCMB) yönelik eleştirilerine ilişkin bugün bazı gazetelerde yer alan haberler üzerine açıklama yapan AKP Sözcüsü Mahir Ünal, dedikodulardan yola çıkarak senaryo oluşturmanın doğru olmadığını söyledi.

Bugün bazı gazetelerde yer alan haberlere göre, Erdoğan’ın AKP’nin son Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında, “Yurtdışına gitmeden önce faizlerle ilgili bir toplantı yaptık. Düşürülmesinden bahsettik. Sonra ben yurtdışındayken TCMB faiz artırdı. Bir de tek adamlık derler. Bu nasıl tek adamlık. Benim arkamdan iş çevirdiler” dediği iddia edilmişti.

Bu haberlere ilişkin olarak, AKP Sözcüsü Mahir Ünal bugün Anadolu Ajansı (AA) internet sitesinde yer alan açıklamasında, “Bazı bilgi kırıntılarından, dedikodulardan yola çıkarak senaryo oluşturmak doğru değil” değerlendirmesini yaptı.

Reuters’ın görüşlerine başvurduğu AKP MYK üyesi bir yetkili ise, “MYK toplantılarında Erdoğan zaman zaman, faiz ve TCMB’nin faiz politikalarına dönük bilindik görüşlerini söylüyor. Ancak ben haberlerde yer alan ifadelerine şahit olmadım” değerlendirmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan son aylarda açıklamalarında sık sık Türkiye’deki faiz oranlarının yüksek olduğunu dile getiriyor ve TCMB’nin faizlerin düşürülmesinde daha aktif rol alması gerektiğini söylüyor.

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında, “Faiz konusunda devletin bankaları dahi ciddi tutuculuk içinde, bu iş böyle yürümez. TCMB’nin enflasyonda söyledikleri tutmuyor. Tutmaz yanlış yoldasınız” demişti. yine Şubat ayında yaptığı açıklamasında, TCMB, BDDK ve devletin bankaları aktif rol almak zorunda. Faizi aşağıya doğru çekeceğiz” ifadesini kullanmıştı. DEĞERLENDİRMELERİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da gazetelerdeki söz konusu haberlere ilişkin bugün gazetecilerin yönelttiği sorular üzerine, “Erdoğan’ın faizler konusundaki görüşü net” değerlendirmesini yaptı.

Kalın sözlerini şöyle sürdürdü:

“(Erdoğan) Kürsüden de, bu toplantılarda da, grup toplantılarında da ifade etti. Faizlerin düşürülmesi, gerek kamu, gerek özel bankalarca, Türk ekonomisine ivme kazandıracak bir hamle olacaktır. Son günlerde bunun dışında yaşanan olağanüstü bir hadise yok.”

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ