Akıllı Gündem

ERA Gayrimenkul Türkiye 2017’de 1,2 milyar TL’lik satışa aracılık etti!

Uluslararası gayrimenkul franchising şirketi ERA Gayrimenkul Türkiye, 2017’yi 1,2 milyar TL’lik satışa aracılık ederek kapattı. 

ERA Gayrimenkul Türkiye 2017’de 1,2 milyar TL’lik satışa aracılık etti!

Uluslararası gayrimenkul franchising şirketi ERA Gayrimenkul Türkiye, 2017’yi 1,2 milyar TL’lik satışa aracılık ederek kapattı. 

Uluslararası gayrimenkul franchising şirketi ERA Gayrimenkul Türkiye, 2017’yi 1,2 milyar TL’lik satışa aracılık ederek kapattı. 

Uluslararası gayrimenkul franchising şirketi olan ERA Gayrimenkul Türkiye, 2017 yılı değerlendirmesi ve 2018 yılı beklentilerini paylaşmak için bugün Ortaköy The House Cafe’de basın mensupları ile bir araya geldi. Toplantıya Era Gayrimenkul Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Baygan, Era Gayrimenkul Genel Müdürü Özhan Atalay ve Era Gayrimenkul İş Geliştirme ve Pazarlama Direktörü Gürkan Akkuş katıldı. 2017’de Türkiye ve KKTC genelinde 1,2 milyar TL’lik satışa aracılık eden ERA Gayrimenkul Türkiye’nin 2018 yılı hedefi ise ofis bazında yüzde 50 büyümek.  

 

2017 yılında pazar payını da iki kat artıran ERA Gayrimenkul Türkiye, gayrimenkul danışmanı sayısını 95’ten 186’ya çıkardı. Broker sayısında yüzde 35, idari ofis kadrosu sayısında ise yüzde 90’ın üzerinde büyüme göstererek 2017 yılında kurumsal gayrimenkul danışmanlık firmaları arasında en fazla büyüyen firma oldu. 2017’de mevcut ofis sayısına 17 yeni ofis daha ekleyen ERA Gayrimenkul Türkiye’nin 2018 hedefinde ise ofis bazında yüzde 50 büyüme var. Ocak ayının ilk günlerinde mevcut ofis sayısına 5 yeni ofis daha ekleyen ERA Gayrimenkul Türkiye, yılsonu büyüme hedeflerini tutturmak için ulusal ve uluslararası görüşmelerini hız kesmeden sürdürüyor. 

 

Katar Milli Bankası ve QNB Finansbank ile Xclusive Bankacılık & Private Banking segment müşterilerini kapsayan anlaşmaya da imza atan ERA Gayrimenkul Türkiye, Katarlı yatırımcıların ve QNB Finansbank şubelerinin bulunduğu tüm ülkelerde 100 bin üst düzey yatırımcıya gayrimenkul danışmanlığı hizmeti verecek. 
Anlaşma ve yürütülen süreç ile ilgili bilgi veren Era Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, “Katar Milli Bankası ve QNB Finansbank ile yaptığımız anlaşmayla bilgi birikimimizi aktarabileceğimiz kişi sayısı yüz binlere ulaştı. Bu da edindiğimiz ‘know-how’ı ülkemiz için yüksek katma değer yaratma çabamıza olumlu bir katkı sağlayacak. QNB Finansbank ile yaratacağımız sinerjiyle Türkiye ile dünya arasında sağlam bir hat kurmuş olduk. Türkiye’deki yabancı yatırımcılara danışmanlık hizmeti vermenin yanı sıra, yurt dışında yatırım yapmak isteyen Türk yatırımcılara ve Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcılara da danışmanlık hizmeti vermeyi amaçlıyoruz. Bu sayede farklı coğrafyalarda yaşayan yatırımcıların dikkatini ülkemizin üzerine çekeceğiz” diye konuştu.

Atalay sözlerine şöyle devam etti: “2017 yılında yakaladığımız başarılı büyüme rakamlarını 2018 yılında da devam ettirmek için farklı lokasyonlarda çalışmalarımız devam ediyor. Ulusal ve uluslararası birçok marka ile işbirliği görüşmelerimiz devam ediyor. Büyüme hedeflerimizi tutturmanın yanı sıra hizmet ve Gayrimenkul Danışmanı kalitemizi de artırmak istiyoruz. 2017 yılında 57 eğitim ve seminer ile 1100 Gayrimenkul Danışmanına eğitim verdik. 2018 yılında 100’den fazla eğitim ile binlerce Gayrimenkul Danışmanını eğiterek sektörde hizmet kalitesini yukarılara taşımayı hedefliyoruz. Eğitimlerimiz sadece kendi bünyemizdeki çalışanlarımıza sınırlı kalmayıp sektöre açık olan, proje satışına giriş, ticari gayrimenkul satışı gibi eğitimlerimiz de bulunuyor. ERA Akademi’de 2013 yılından bugüne kadar binlerce kişiye gayrimenkul satışı, gayrimenkul mevzuatı, ERA Kültürü,  ERA Teknoloji eğitimi ve alıcı satışı uygulamalı eğitimi olan ‘Role Play’ eğitimi verdik. Sektörde bir ilk olan ‘Role Play’ eğitimi ile gayrimenkul danışmanlarının sahada karşılaşabileceği potansiyel sorunlara karşı nasıl çözümler üreteceklerini senaryolar üzerinden anlatıyoruz”

ERA Gayrimenkul’un sektörde birçok ilki hayata geçirdiğini söyleyen Atalay, “Sektörde bölge koruması ilkesini hayata geçiren ilk firma olarak, ofis açmak isteyene diğer bir ofisimizin yanı başında ofis açmasına izin vermiyoruz. Ofisler arasında belirli bir mesafe olmadan veya en yakın olan ofise danışmadan bayilik vermeyen tek sektör firmasıyız” diye konuştu.

Bölgelerin demografik özelliklerine göre değişen fiyatlandırma yapısına da değinen Atalay, “İstanbul’ da ortalama ev satış fiyatı 500 bin TL iken Amasya’da 173 bin TL, İstanbul’da ortalama kira fiyatı 2 bin 200 iken Amasya’da 650 TL. Balıkesir ilimizde kişi başına milli gelir 2 bin 250 TL iken Amasya’da 616 TL dolayısıyla aynı sayıları üretseler bile firmaların kazançları aynı olamayacağından fiyatlandırmaları da aynı olamaz. Sektörde yine bir ilk olarak 80 in üzerinde parametre kullanarak hakkaniyetli fiyat politikası oluşturabilen tek firmayız” diye konuştu.

Sektörde satış departmanı bulundurmayan tek firma olduklarını da belirten Atalay, sözlerine şu şekilde devam etti, “Sektörde yarattığımız bir diğer fark ise Satış Departmanı olmadan çalışmamız. Gayrimenkul sektörüne franchise alarak adım atan kişilerin oldukça ince eleyip karar verdiklerini ve tüm seçenekleri iyi değerlendirdiklerinin bilincindeyiz. Satış, bizim felsefemize göre içinde fazlaca yönlendirme ve ikna çabası bulunduran bir fonksiyon. Yaptıklarımızı anlatarak potansiyel alıcının kendi tercihlerini belirlemesine yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu nedenle Franchise Satış Departmanı’mızın adını Franchise Kanalı Departmanı olarak değiştirdik. Eğitimlerimiz, seminerlerimiz, workshoplarımız satış yapmaya yönelik değil sektörü ve insanları bilinçlendirmeye yönelik.”

Gayrimenkul Danışmanlarını düzenli eğitim ve seminerlerle başarı ve kalifiyelerini artırmayı hedefleyen ERA Gayrimenkul geliştirdiği ödüllendirme sistemi ile de sektörde öneçıkıyor. Her yıl ABD’de düzenlenen ‘ERA Uluslararası İş Konferansı (IBC) bu yıl 19-21 Şubat tarihleri arasında yapılacak. 25 ülkeden, 3 bine yakın temsilcinin katılımıyla yapılacak olan konferansta ayrıca ‘En Çok Satış Yapan Gayrimenkul Danışmanı’, ‘En Çok Satış Yapan Broker’ ödülleri de verilecek. 
ABD ve diğer ülkelerde bulunan ERA temsilcileri ile bir araya gelerek network görüşmeleri de gerçekleştirilen ‘ERA IBC’de 2017 yılında 2 ödül alan ERA Gayrimenkul Türkiye, bu yıl da ödül törenine birçok broker ve gayrimenkul danışmanı ile katılacak.  

 

 

Konut ve ticari gayrimenkul üretiminin büyük sermaye birikimi yapmış markalı firmaların elinde olduğunu söyleyen Atalay, “Şu anda büyük şehirlerdeki satışların yüzde  35’ini markalı konutlar oluşturuyor. Büyük şehirlerdeki toplam konut stokunun yüzde 15’ini markalı konut oluşturuyor.  Türkiye’de markalı gayrimenkul firmalarının oranı ise yüzde 7’lerde. Bu oran Avrupa’da yüzde 60, ABD’de yüzde 90’lar da. Sektör ilerleyen yıllarda daha çok büyüyecek, ancak bu güne kadar ki firmalar benzer işler yaptıkları için, kimse sektörün, iş kuran girişimcinin gerçek ihtiyaçlarını tam olarak tespit edemediğinden sektörün gelişimi, bugüne kadar inşaat firmaları ile paralel büyüme gösteremedi. ERA Gayrimenkul Türkiye olarak girişimcinin gerçek ihtiyaçlarını anlayıp onlara yönelik programlar geliştirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Bu içerik emlakkulisi.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ