Akıllı Gündem

Engelli plakalı otomobil almanın şartları ve avantajları

Engelli plakalı otomobil almanın şartları ve avantajları’, ‘Engelli veya özürlü plakalı araç almanın şartları neler? Kimler engelli plakalı araç alabilir? Özürlü plakalı araç almanın avantajları neler? Engelli özürlü raporu ile araç nasıl alınır?

Engelli plakalı otomobil almanın şartları ve avantajları

Engelli plakalı otomobil almayı düşünenler nelere dikkat etmeli ve kimler engelli plakalı araç alabilir? İşte bu soruları, otomobilsayfasi.com yazarı Levent Kerik cevapladı. İşte Kerik’in kaleme aldığı o yazı.

Ailesinde araç kullanamayacak kadar engelli olup da vergi avantajını kullanmak için otomobil almaya karar veren aile bireylerine sesleniyorum: “Bir kere daha düşünün”Nedenine gelmeden önce nasıl vergisiz otomobil alınır? Önce onu kısaca anlatalım ki ne demek istediğimiz tam olarak anlaşılsın…

Soyadı tutan üçüncü derece akrabalara kadar engelli yakınları Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ödemeden otomobil alabiliyorlar. Engelli kişinin aracı kendi kullanamayacak durumda olması ve engelli oranının en az yüzde 90 olması koşuluyla.Tabi bu otomobilin ruhsatında engelli kişinin adı geçecek.

ÖTV miktarı 1.600 cc’ye kadar olan otomobillerde yüzde 40… Bu ne demek? 50 bin TL’lik bir sıfır otomobilde 20 bin TL indirim demek… Yani 50 bin TL’lik bir otomobili 30 bin TL’ye almak demek… Ayrıca bu otomobili 5 yıl kullanır, sonra satmak isterseniz, yeni otomobil alımında büyük avantajınız olur. Fakat 5 yıldan önce satarsanız, alırken ödemediğiniz ÖTV’yi, satarken devlete ödemek zorunda kalırsınız. Diğer avantajları da otoparklarda…Belediyeye ait otoparklardan (İSPARK) bedava yararlanabiliyorsunuz. Park ücreti almakta ısrar eden İSPARK görevlisi olursa ona ‘Elinizdeki makineye plakayı yazarsanız ücret alamayacağınızı görebilirsiniz’ derseniz sorun çözülür. Çünkü plakanızın kaydı çıkıyor. Bazı Alışveriş Merkezleri de (AVM) ücret almıyor. (İstanbul’daki Cevahir AVM alıyor) AVM’lerde engelliler için özel park yerleri var ama aracınızda o anda engelli yoksa park etmemenizi öneririm. Bunun yanı sıra polis vakfına ait otoparklar da (Taksim’de AKM’nin yanındaki) alabiliyor.

Özel otoparklar zaten alıyor…Otomobiliniz eğer trafiğe engel teşkil edecek şekilde park edilmediyse hiçbir yerden çekilemiyor. İlle de çekilecekse de sorun teşkil eden bölgeden az öteye bırakılması gerekiyor. Ama dalgınlıkla çekip, otoparka götürenler var.

Kime şikayet edeceksiniz?.. En iyisi siz eşeğinizi sağlam kazığa bağlayın…Peki kimler bu indirimden yararlanabiliyor?.. Soyadı engelli bireyle aynı olan üçüncü dereceye kadar akrabalar…Devlet bu indirimi neden yapıyor? Vatandaş engelli yakınına sahip çıksın diye… Buraya kadar her şey normal… Ama sonrasında sorunlar başlıyor… Allah gecinden versin. Eğer resmiyette otomobilin sahibi görünen engelli kişi hayatını kaybederse büyük ihtimalle sıkıntılı bir süreç sizi bekliyor. Hem de ne sıkıntılar!!! Aracın ruhsatında adı geçen engelli kişinin tüm mirasçıları otomobilinize ortak oluyor. Eğer mirasçı sayısı çok ise haliniz yaman… Bir kısmı ya da biriyle dahi sorunluysanız o zaman durum daha da vahim olmakta. Ölüm anından itibaren otomobilden engelli ibaresinin kalkması gerekiyor. Bu işlemleri yapmanız için tüm mirasçıların, otomobildeki haklarından feragat ettiklerine dair noterde imza vermeleri gerekiyor. Eğer imza vermeyen bir kişi dahi çıkarsa, iş içinden çıkılmaz hale gelebilir. O yüzden engelli bir yakınınızın üzerinden otomobil alırken bir kere daha düşünmekte yarar var.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ