Akıllı Gündem

Enflasyonun altında prim yapan konut mevduata yeniliyor

Tasarruf sahibinin yükselen mevduat getirileri dolayısıyla konut yatırımını tercih etmediği görülüyor.

Enflasyonun altında prim yapan konut mevduata yeniliyor

Tasarruf sahibinin yükselen mevduat getirileri dolayısıyla konut yatırımını tercih etmediği görülüyor.

Son açıklanan konut fiyatları verileri fiyatlarda artış hızının enflasyonun altındaki seyrine devam ettiğini ortaya koyarken, sektörden de tasarruf sahibinin yüksek mevduat faizleri nedeniyle konut yatırımından uzak durduğu yorumları geliyor. 

Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum, Türkiye’de, konut sahipliğindeki tek engelin yüksek kredi faizi olmadığını, mevduattaki yüksek getirinin gayrimenkule ciddi alternatif olduğunu ifade etti. 

Konut sahipliğinin önündeki tek engelin yüksek faiz olmadığını aktaran Kurum, Milliyet’te yayınlanan açıklamalarında şunlara dikkat çekti. 

“Sorun yalnızca konut kredisi faizlerindeki yükseklik değil, aynı zamanda mevduat faizlerindeki artış olarak da görülmelidir. Yüksek mevduat faizleri tasarruf amacıyla konut alan yatırımcıların bazılarını faizli araçlara ve altına yöneltmekte, zaman zaman gayrimenkule bir alternatif olarak değerlendirebilmektedir. Yatırım amaçlı konut alanlar ‘nereye yatırım yapsam daha fazla kazanırım?’ diye düşünüp kıyaslama yapıyor.”

Veriler de Kurum’un bu söylediklerine yönelik sinyaller veriyor. Özellikle konut fiyatlarının bir zamandır enflasyondan daha az getiri sağlaması yatırımcıların kafalarında soru işaretleri oluşturuyor. Verilere göre 2017’nin son 4 ayında Merkez Bankası’nın açıkladığı konut fiyatları artışı enflasyonun altında kaldı. Konut fiyatları endeksinin oluşturulduğu 2010 yılından bu yana konut fiyatlarında hiç böyle bir eğilim gözükmemişti. 

2017 yılının son aylarında  görülen bu eğilim ile birlikte enflasyonun artacağı yönündeki beklenti de konut yatırımları konusunda tasarruf sahibinin kararları üzerinde etkili oluyor. 

Kurum’un altını çizdiği gibi mevduat faizlerinin yükselme eğiliminde olması da enflasyonun gerisinde kalan konut fiyatları için ciddi bir alternatif sunuyor. 

Merkez Bankası’nın verilerine göre mevduat faizleri 2017 yılının başından bu yana bir yükseliş ivmesi gösteriyor. 2017 yılı başında yüzde 8 seviyelerinden olan aylık mevduat faizi, 2017’nin sonuna gelindiğinde yüzde 11 seviyelerine kadar yükseldi. 

Tüm bu durum konut satışlarında 2017’nin son çeyreğinde uzun bir daralma dönemi yaşanmasına yol açmıştı. 2017’nin son çeyreğinde tüm aylarda yıllık olarak konut satışlarında gerileme kaydedilmişti. Böylelikle son 3 yılın en uzun daralması yaşanmıştı. 

 

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ