Akıllı Gündem

Enflasyon Yükselmeye Devam Edecek Mi?

Enflasyon Yükselmeye Devam Edecek Mi?

Türkiye Mart ayı enflasyon oranı yıllık yüzde 10,23 arttı

TÜİK’in açıkladığı rapora göre, Mart ayı tüketici fiyat endeksi aylık bazda yüzde 0,99 seviyesinde artış gösterdi. Yıllık enflasyon rakamı ise yüzde 10,23 seviyesinde gerçekleşti. On iki aylık ortalamalarda ise yüzde 11,14 seviyesinde gerçekleşen artış çift hanelerde bulunan enflasyon rakamından kurtulmanın zor olduğuna işaret ediyor. Raporun içeriğinde, Mart ayı enflasyon rakamını yukarı çeken ana harcama grubunun yüzde 2,03 artış ile gıda ve alkolsüz içecekler grubunda olduğu görülüyor. Raporun dikkat çeken tarafı ise Mart ayında düşüş gösteren herhangi bir grubun bulunmaması. Diğer taraftan yıllık enflasyonda en yüksek artışın yüzde 15,41 ile ev eşyası gurubunda yaşandığını görüyoruz.

2018 yılı Mart ayı ana harcama grupları arasında ise endeksi yukarı yönlü tetikleyen diğer ana grupların yüzde 1,90 artış ile sağlıkta, yüzde 1,05 artış ile giyim ve ayakkabı grubunda olduğu görülüyor. Bu artışı ayrıca eğitim, lokanta ve oteller grubu takip ediyor. İstatistiki bölge sınıflandırmasına bakacak olursak, aylık enflasyon rakamının en yüksek gerçekleştiği iller sırasıyla Antalya, Isparta, Burdur olarak dikkat çekiyor.

SONUÇ
2018 Mart ayı enflasyon rakamında beklentilerin üzerinde meydana gelen yüzde 10,23 seviyesindeki artışın ekonomiye dair endişelerin devamına yol açtığı söylenebilir. Faiz politikası konusunda temkinli bir duruş sergileyen TCMB’nin bir sonraki toplantısına dair beklentiler artmış bulunmakta. Gerek kurda meydana gelen ani yükselişler gerekse enflasyonda korunan çift haneler TCMB’yi müdahale etmeye zorlayabilir. Kur geçişkenliği etkisinin ise ilerleyen dönemde daha yakından hissedileceği görüşündeyiz. Veri sonrası 3,97-3,98 dar bandını koruyan Dolar/TL’de yukarı yönlü eğilimin korunmaya devam ettiğini görüyoruz.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ