Akıllı Gündem

Enerjisa dağıtım ve şebekeye 1,2 milyar TL harcayacak

Enerjisa CEO’su Kıvanç Zaimler, 2016’nın hedeflerine ulaştıkları başarılı bir yıl olduğunu belirtiyor. Enerji sektöründe bugüne kadar yaklaşık 11 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdiklerini de belirten Zaimler, önümüzdeki dönemde bunun ötesine geçmeyi hedeflediklerini söylüyor.

Enerjisa dağıtım ve şebekeye 1,2 milyar TL harcayacak

Enerjisa, elektrik üretimi, ticareti, dağıtımı ve satışından oluşan 4 ana iş kolunda Türkiye’nin en büyük portföyünü yönetiyor. Kurulu enerji gücü içerisindeki payı yüzde 4,5 seviyesinde. Serbest piyasada aktif özel sektör oyuncuları arasında ise yüzde 7,3 pazar payı bulunuyor.

Enerjisa CEO’su Kıvanç Zaimler, 3 u rüzgar, 12’si hidroelektrik, 3’ü doğal gaz ve 1’i yerli linyit santrali olmak üzere toplam enerji kapasitelerinin 2016’da yaptıkları yatırımlarla 3 bin 600 megavata ulaştığını belirtiyor.

“Faaliyetlerimizde sektörde lider pozisyonda olmanın gururunu yaşıyoruz” diyen Enerjisa CEO’su Kıvanç Zaimler, enerjideki yeni hedeflerini, 2017 yatırım planlarını Energy Business dergisine değerlendirdi.

2016 han sektör han sizin açınızdan nasıl bir yıl oldu?

2016 dünya ve ülkemiz için kolay bir yıl olmadı. Ancak tüm bu olaylara, dünyada yaşanan krizlere rağmen Türkiye elektrik piyasası bir önceki yıla oranla yüzde 4,3 büyüdü. Enerjisa olarak, bu dengeler içinde öngördüğümüz hedeflerimize ulaştığımız başarılı bir yılı geride bıraktık ve 2016 yılını kârlı bir şekilde kapattık.

2016’da pazar payınız ne oldu?

Üretim faaliyetlerimizde, yerli kaynaklarla üretim yapan, ülkemizin enerji arz güvenliğine ve enerji ithalat faturasının azaltılmasına önemli katkı sağlayacak yatırımlarımızı 2016 yılında da hayata geçirmeye devam ettik. Türkiye kurulu gücü içerisindeki payımız yüzde 4,5’e, serbest piyasada aktif özel sektör oyuncuları arasındaki pazar payımız ise yüzde 7,3’e yükseldi. 3 rüzgar, 12 hidroelektrik, 3 doğal gaz santrali ile 2016’da yaklaşık 3 bin 600 megavata ulaşan kapasitemizle kaymaklar bakımından çeşitlendirilmiş, dengeli, yüksek verimli bir üretim portföyüne ulaştık.

4 ana iş konulunuzda 2016’da hedeflerinizi gerçekleştirdiniz mi?

Ticaret faaliyetlerimizde, üretimimizin ve satışlarımızın değerini korumaya yönelik piyasanın farklı segmentlerini kullanarak tüm varlıklarımızı optimize ediyoruz. Emtia piyasalarındaki en büyük elektrik ticareti hacmini yapıyoruz. Dağıtım iş alanımızda ise Türkiye çapında yüzde 25 pazar payı ile 14 ilde 20 milyon tüketiciye enerji dağıtıyoruz. Teknoloji ve verimlilik odaklı yatırımlarımız ve hizmet kalitesini geliştirmeyle yönelik operasyonlarımızı sürdürürken müşterilerimiz için özel çözüm ve hizmetler geliştirmeye devam ediyoruz.

Satış alanındaki hedefiniz nedir?

Satış kanallarımızı geliştiriyor, nihai tüketiciye ulaştığımız kanallara yatıran yapmaya devam ediyoruz. Bu kanalları geliştirirken aynı zamanda müşterilerimizin hayatını kolaylaştıran projeleri de hayata geçirmeyi planlıyoruz. Markamızı en bilinen marka haline getirdik. Amacımız müşteri odaklı çözümlerle büyümek ve bu vizyonla müşterilerimize inovatif, özel hizmet ve çözümler sunmak.

 

Bugüne kadar enerjiye ne kadar yatının yaptınız?

Enerji sektörüne bugüne kadar yaklaşık 11 milyar dolar yatırım gerçekleştirdik. Tüm paydaşlarımızın beklentilerini karşılayarak, daha da ötesine geçmeyi hedefliyoruz. Dolayısıyla küresel piyasalardaki gelişmeler, makro koşullar ve enerji piyasası dinamiklerini dikkate alarak azami esneklik ve optimum kaynak kullanımı prensipleri ile yatırımlarımıza devam edeceğiz.

Geçen yıl, Eneıjisa’nın toplam cirosu ne oldu?

2016’da konsolide ciromuz 12,6 milyar TL olarak gerçekleşti. Geçen yıl, Türkiye’nin arz güvenliğine katkı sağlayacak, ithalata bağımlılığını azaltmasına yardımcı olacak yerli üretim yatırımlarımızı hayata geçirdik. Türkiye’nin özel sektör tarafından yapılmış en büyük yerli linyit santrali olan Tufanbeyli Linyit, Bandırma’da dogalgaz ve Yamanlı’da hidroelektrik santralimizi 2016’da devreye aldık.

2016’daki yatırım tutarınız nedir?

2015 yılsonu itibariyle üretim alanındaki yatırımlarımıza ek olarak 3 bölgede, 14 ilde faaliyet gösterdiğimiz dağıtım hizmetlerimizde çalışmalarımıza hızla devam ederek yaklaşık 1,3 milyar TL’lik yatırımı hayata geçirdik. Yaptığımız işin kredibilitesine duyulan güven ile Başkent dağıtım bölgemizde sektörümüzde ilk yapılan TÜFE’ye endeksli tahvil ihracını gerçekleştirdik. Müşterilerimize daha iyi ve hızlı hizmet sunmak için, çalışan kapasitemizi 3 katma çıkararak Adana ve Rize’de yeni çağrı merkezleri açtık. Perakende alanında ise müşteri odaklı çalışmalarımıza devam ettik, geliştirdiğimiz özel hizmet ve çözümlerle en iyi müşteri deneyimini yaşamalarını hedefledik.

Döviz kurlarındaki artış sizi ve sektörü nasıl etkiliyor?

Kurdaki artış tabi yatırından doğrudan etkiliyor. Özellikle uzun dönemli finansmanlarda enerji şirketleri zorluklar yaşayabilirler. Ancak güçlü yatırımcıların ve devam eden projelerin bu durumdan çok fazla etkilenmeyeceğim düşünüyorum. Başta kur olmak üzere tüm riskleri piyasalardaki enstrümanlarla yönetmek de bizim başlıca görevimiz.

2017 yılına ilişkin enerji sektörüyle ilgili projeksiyonunuz nedir?

Dünya genelinde ekonomik ve siyasi mecralarda öngörülebilirliğin azaldığını, değişmez denen dengelerin değiştiğini görüyoruz. Türkiye bu döngünün içerisinde kendine özel faktörlerin de katkısıyla bu belirsizliği yönetmeye çalışıyor. 2017’de büyümenin dünya genelinde ve Türkiye özelinde daha zor olacağı bir yıla giriyoruz. Sektörün Türkiye’nin büyümesine paralel olarak yüzde 3,1 büyümesini öngörüyoruz. Biz de yüzde 3,5’lik bir büyüme öngörüyoruz.

 

Enerjisa 2017’de ne kadar büyür?

2017 yılında da faaliyet kârlılığımızın ve nakit akışımızın artacağı yönünde bir beklentimiz olduğunu net olarak söyleyebilirim. 2017’de yüzde 3,5’lik bir büyümeyi gerçekleştireceğimizi düşünüyoruz.

2017’de enerji sektöründeki hedefleriniz neler olacak?

Üretim alanında ülkemizin enerji ihtiyacını gözeterek, yerli ve yenilenebilir kaynakların kullanımına odaklanacağımız bir yıl olacak. Bu noktada güneş ve rüzgar odak alanlarımız arasında. Buradaki yatırımlarımızı ve toplam enerji üretimi içindeki paylarını artırmayı hedefliyoruz. Bu iş hedeflerimizin yanında her zaman olduğu gibi sektörümüz ve insanımız için değer yaratmayı önceliklerimiz arasına alıyoruz. 3 bölgede ve 14 ilde elektrik dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Bu bölgelerde doğrudan insana dokunduğumuz için yatırımlarımızı durmadan sürdüreceğiz.

Yeni dönemde başka hangi konular odağınızda olacak?

Sektörümüzün sürdürülebilirliği için kurumsal gelişimine katkı sağlamayı çok önemsiyoruz. Bunun için en önemli unsurun insanımız, müşterilerimiz olduğunu biliyoruz. Odağımızda müşteri var; yani dağıtım ve satış. Dağıtımda operasyonel mükemmellik ve verimlilik, şebeke iyileştirme yatırımlarına devam ederken Ar-Ge ve teknolojik gelişmelere de önem vereceğiz. Dağıtım operasyonumuza ve şebekemize yatırım yapmaya devam edeceğiz. Bu iş kolumuza yıllık olarak yaklaşık 1,2 milyar TL yatırım yapmayı planlıyoruz.

2017 yılında da sağlam finansal duruşumuzu korumaya devam ederken, etkin risk yönetimi uygulayacağız. Yine bu yıl da maliyet yönetimi ve takım çalışmasını destekleyerek şirketimize yön verecek yeteneklerimize odaklanacağız.

Gelecek 5 yıllık büyüme projeksiyonunuz nedir?

Kısa gelecekte tüm dinamikleriyle tamamen liberalleşmiş bir elektrik enerjisi sektörü oluşacak. Biz de sektöre yeni oyuncuların girmesini ve rekabeti destekliyoruz. Sadece rekabetin olduğu yerde sektör gelişebilir ve sektör oyuncuları olarak bizler de daha iyisi için yüksek hedefler koyabiliriz. Böylece müşteriler kazanır ve daha iyi hizmet ve servis alırlar.

 

“ENERJİ TASARRUFUNA DAVET EDİYORUZ”

ENERJİNİ KORU KAMPANYASİ 2016’nın Aralık ayında ülkemiz için çok değerli olan enerji verimliliği alanında önemli bir kampanya olan “Enerjini Koru” kampanyasını başlattık. Enerjisa olarak Türkiye’nin en önemli konularından biri olan enerji verimliliği alanında, sahip olduğumuz birikim ve sorumluluk bilinci ile yol gösterici olmayı hedefledik.

“TASARRUF ALİŞKANLİĞİ YOK” Araştırma sonuçlarına göre halkımızın yüzde 50’sinin gündeminde elektrik tasarrufu alışkanlığı bulunmuyor. Diğer yarısı ise tasarruf konusunda adım atmak istiyor ancak ne yapabileceğini tam bilemiyor.

130 MİLYON TL Hane halkının yıllık enerji tüketiminden sağlanabilecek yüzde 1 Tik yani 600 bin megavat saatlik tasarruf, ülkemize yıllık yaklaşık 130 milyon Hra katma değer anlamına geliyor. Tüm bu gerçeklerden yola çıkarak toplumumuzda kalıcı bir davranış değişikliği oluşturmayı hedefledik ve tasarrufla ilgili neler yapabileceklerini halkımıza anlatmak İçin yola çıktık.

WEB SİTESİ BİLGİLENDİRİYOR Web Sitemiz wvwv.enerjinikoru.com adresine giren herkes çizgi karakterimiz Pozitip’ten kolaylıkla uygulayabilecekleri tasarruf önerileri alabilir ve sitedeki küçük testle, enerjiyi ne kadar verimli kullandıklarını da öğrenebilir. Gelecek nesillere bırakabileceğimiz en değerli mirasımız, daha yaşanabilir bir dünya ve güzel günler. Biliyoruz ki güzel günler, enerji ister. Sahip olduğumuz birikim ve sorumluluk bilinci ile yol gösterici olmak adına Enerjini Koru hareketini 2017’de de geliştirerek sürdürüyoruz.

 

“İNSAN ODAKLI, İNOVATİF ÇÖZÜMLER SUNUYORUZ”

 

MOBİL UYGULAMA Kısa bir süre içinde sunacağımız ve müşterilerimizin hayatını kolaylaştıracak mobil uygulamamız, 14 ildeki 9 milyon abonemiz olan 20 milyon kişi tarafından kullanılabilecek.

HANGİ HİZMETLER OLACAK? Enerjisa Mobil ile fatura görüntüleme, fatura ödeme, Online randevu, avantajlı tarife başvurusu gibi işlemler artık telefondan yapılabilecek. Abonelerimiz, uygulama ile başvuru sorgulama, planlı kesintiler, tarife değişikliği gibi hizmetlere her yerden ve diledikleri zaman ulaşma olanağı bulacaklar.

“KOLAY TAVSİYELER VERECEK” Güvence bedeli görüntüleme ve hesaplama modülünün de bulunduğu uygulamamız üzerinden Zorunlu Deprem Sigortası başvurusu da yapılabilecek. “Enerjini Koru” hareketiyle başlattığımız tasarruf kampanyasını yeni uygulamamıza da taşıyoruz.

.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ