Akıllı Gündem

En uygun pil şarj cihazı nasıl seçilir?

Bir pil şarj cihazını satın almadan önce, pillerin hatalı çalışmasını önlemek ve hatta yanlış işlemler nedeniyle cihazın kendisine zarar vermesini önlemek için dikkat edilmesi gereken bazı faktörler vardır

En uygun pil şarj cihazı nasıl seçilir?

Çevre koruma bilinci son zamanlarda arttı ve yüksek kirlilikteki petrokimya gücünün yerini yavaş yavaş elektrik enerjisine dönüştüren piller aldı.

Farklı ülkelerden hükümetler ayrıca çevre koruma (pil) gücüne dayalı çeşitli cihazların gelişmesini teşvik etmek için farklı teşvik türleri önerdiler. Bu nedenle, bu cihazlar için uygun bir şarj cihazı seçmek, ekipman üreticilerinin cihazların daha uzun süre çalışmasını sağlamak için anahtardır.

Basitçe söylemek gerekirse, bir şarj cihazı, sabit frekanslı voltaj ve alternatif akımı düşük voltajlı doğru akıma dönüştürmek için elektrikli elektronik yarı iletken cihazları kullanan bir tür statik dönüştürücü anlamına gelir. Şarj cihazları doğrudan akülere elektrik sağlar.

1. Pil şarj cihazı için kabul edilebilir giriş voltajını onaylayın

Akü şarj cihazlarını kullanmadan önce giriş voltajını kontrol ettiğinizden emin olun; giriş, şarj cihazının dayanabileceği voltajdan yüksekse, akü şarj cihazı içindeki bileşenlere zarar verebilir. En iyi pil şarj cihazı tasarımı, çoğu ülkede kullanılan 110-230Vac’lik evrensel küresel voltajdır; Bazı şarj cihazı markaları, 85-265Vac voltajına uyacak şekilde düşünülmüş geniş giriş tasarımı bile kullanır, böylece dünyadaki tüm ülkelerde kullanılabilir. Bu kadar geniş AC voltaj girişi, dengesiz güç altyapısı ve şehir şebekesi olan ülkelerdeki tüketicilerin şarj cihazlarını güvenli bir şekilde kullanmalarını sağlar.

2. Pil türünü onaylayın

Çoğu durumda pil şarj cihazları, şarj edilecek pilin kurşun-asit pil, LiNiCoMnO2 pil veya lityum demir pil olup olmadığını belirleyemez. Bu nedenle, şarj cihazı satın alırken, ilk önce hangi tür pilin güç sağlamak için kullanıldığını anlamalısınız, böylece pil şarj edilemez veya hasar görmez. Ayrıca, şarj cihazının çıkış voltajı da aküye uygun olmalıdır, böylece akü zarar görmez. İyi bir şarj cihazı, daha esnek seçenekler sağlamak için şarj eğrisini farklı pillerin özelliklerine göre değiştirebilir.

3. Pil özelliklerine göre şarj voltajı, akım ve şarj süresi tasarımını belirleyin

Genel akü modülleri çekirdek olarak 18650 lityum pillerden oluşur ve seri ve paralel bağlantılar kullanılarak bağlanır; cihazın pil modülü 10S (seri) ise, 42V çıkış şarj cihazları seçilmelidir. 12S (seri) pil modülü ise, yeterli şarj voltajı sağlamak için 50.4V çıkış şarj cihazı seçilmelidir. Ayrıca, şarj cihazının mevcut boyutu da şarj süresinin uzunluğunu etkiler; örneğin 20AH pil alın, 4A şarj cihazının pili tamamen şarj etmesi için 5 saat gerekir, ancak 8A şarj cihazının sadece 2,5 saat olması gerekir.

4. Soğutma işlemi ve pil şarj yeteneği

Akü şarj cihazlarının ortak soğutma yöntemleri, fansız doğal soğutma, hava soğutma tasarımı ve su soğutma tasarımını içerir. Fansız tasarıma sahip şarj cihazları, fan üzerinde toz birikmesi nedeniyle arızalanma olasılığını azaltabilir, ancak ısı birikmesine ve yüksek sıcaklığa neden olmadan ısının doğal olarak dağılması ürünün yapısal tasarımında zorluk oluşturur. Hava soğutma tasarımlı şarj cihazları, soğutma efektleri elde etmek için bir fanın çalışmasını kullanır; avantajları arasında basit devre ve kolay bakım sayılabilir. Su soğutma tasarımlı şarj cihazları, soğutma için fan kullanan şarj cihazlarına kıyasla daha iyi soğutma etkilerine sahiptir ve fanlardan gürültü gelmez. Tüketiciler, cihazların kullanım ortamı gereksinimlerine göre en uygun pil şarj cihazını seçebilir.

5. Cihazda uygun bir şarj cihazı bağlantı noktası (konektör) olduğunu doğrulayın.

Bir şarj cihazı seçmeden önce, DC jakının teknik özelliklerinin şarj edilemeyecek cihazla eşleştiğinden emin olun, böylece şarj edilemez. Bazı pil şarj cihazı markaları, çeşitli pil yönetim sistemlerinin gereksinimlerini bile destekleyebilir ve aynı zamanda farklı cihazların kullanım ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli DC jakları sağlayabilir.

6. Güvenli şarj modu ve koruma tasarımı ile donatılmış

Şarj cihazının en önemli işlevi, cihazı güvenli ve verimli bir şekilde şarj etmeyi tamamlamaktır; iyi bir şarj cihazı yüksek şarj verimliliği, optimize şarj eğrisi tasarımı, tam şarj modları (ön şarj modu, sabit akım CC modu, sabit voltaj CV modu ve yüzer şarj modu), tam şarj koruma tasarımları (OVP, UVP, SCP) ile donatılmış olmalıdır. , ters polarite koruması, şarj cihazı OTP, pil OTP ve zamanlama koruması) ve ilgili güvenlik düzenlemelerine ve EMC spesifikasyonlarına uygundur.

Yukarıda listelenen pil şarj cihazlarını satın almak için altı temel ama önemli odak noktası için, alıcılar, kullanılacak terminal uygulamasına ve pil modülü gereksinimlerine göre farklı koşullar ayarlayabilir. Örneğin, şarj cihazlarıyla kullanılabilen uygulama ekipmanı kabaca mobil, yerleşik ve endüstriyel tiplere ayrılabilir; farklı uygulama ortamlarına bağlı olarak, şarj cihazları farklı su geçirmez, darbeye dayanıklı ve çalışma sıcaklığı aralıkları vb. gerektirebilir. bu sadece güvenlik için başka bir garanti seviyesi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda gerçek uygulama ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş geliştirme hizmetleri de sunabilir.

Kaynak: FSP-Group

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ