Akıllı Gündem

Emeklilik isteyen esnafa kara liste engeli

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: Emekli olmak için başvuru yapan çok sayıda esnaf ve sanatkar, kredi çekmek istediğinde sicil engeline takılıyor ve emekli olamıyor

Emeklilik isteyen esnafa kara liste engeli

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: Emekli olmak için başvuru yapan çok sayıda esnaf ve sanatkar, kredi çekmek istediğinde sicil engeline takılıyor ve emekli olamıyor

Şubat ayında Bağ-Kur’lu esnafa kredi ile emekli olabilme imkanı verildi. Kullanılan kredi emekli aylıklarından kesilerek prim borcu olan esnafların emekli olmasının yolu açıldı.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise esnafın emekli olması için yapılan tüm düzenlemelere rağmen açık borcu olanların kredilerden yararlanamayarak kara liste engeline takıldığını söyledi.

Palandöken, “Binlerce esnaf ve sanatkarımızın birikmiş prim borcunu ödeyerek emekli olması yönünde önemli bir adım atıldı. Bağ-kurlu esnafımız Ziraat Bankası aracılığıyla kredi kullanıp emekli olma hakkı edindi. Ancak kredi çekerek bu hakkı kullanmak isteyen çok sayıda esnafın açık borcundan dolayı krediye ulaşamadığı yönünde duyumlar alıyoruz. Esnafımız için çok önemli bir kolaylık olan bu krediler sicil bahanesi ile kısıtlanmamalı” dedi.

“EMEKLİ MAAŞI KREDİYİ KARŞILAMIYOR”

Öte yandan kredi tutarlarının emekli aylığı ile karşılanamadığını ifade eden Palandöken, “Yapılandırmalarda aylık sigorta prim borçları ile ilgili ayın sigorta prim tutarı yerine, borçlanılan son tarihteki sigorta prim tutarının dikkate alınması nedeniyle çok yüksek çıkmakta, kredi tutarları emekli aylığı ile karşılanamamaktadır. Bu soruna çözüm bulunması halinde hem Kurumun prim tahsilatı yükselecek hem de sigortalıların emekli olması sağlanacaktır” şeklinde konuştu.

SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı, “Burada belirlenen yüzde 1,28 faiz oranı piyasa şartlarının oldukça altında.” demişti.

 

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ