Akıllı Gündem

Elektrik süpürgelerine Avrupa Birliği standardı getiriliyor

Avrupa Birliği’ne uyum yasaları kapsamında 1 Eylül’den itibaren, gücü 900 Watt’ı geçen elektrik süpürgesi satılamayacak. Elektrik süpürgelerine getirilen yeni güç uygulamasıyla, satılacak süpürgelerin motor gücü 90 Watt’ı geçemeyecek. Yıllık enerji tüketimi ise 43 Kw saat ile sınırlı olacak. Amaç enerji tasarrufu. 

Elektrik süpürgelerine Avrupa Birliği standardı getiriliyor

Elektrik süpürgelerine 1 Eylül’den itibaren yeni güç sınırlaması getiriliyor. Bu tarihten sonra elektrik süpürgelerinin motor gücü 90 Watt’ı geçemeyecek.

Bugüne kadar Türk halkı elektrik süpürgesi alırken, çekim gücünün fazla olmasına dikkat ediyordu. Bu nedenle elektrikli süpürge alınırken Watt gücüne bakılıyordu. 1500 Watt gibi yüksek güce sahip süpürgeler genellikle tercih ediliyordu. Ancak 1 Eylül’den sonra bu güce sahip elektrikli süpürgeler satılamayacak. Çünkü AB uyum yasaları kapsamında enerji tasarrufu nedeniyle 900 Watt üzeri enerji gücüne sahip elektrikli süpürgelerin satışı yasaklanıyor.

Avrupa Birliği’ne uyum yasaları kapsamında elektrik süpürgelerine getirilen yeni güç uygulamasıyla, satılacak süpürgelerin motor gücü 90 Watt’ı geçemeyecek. Yıllık enerji tüketimi ise 43 Kw saat ile sınırlı olacak.

Artık çevreye duyarlı tasarım düzenlemesiyle elektrik süpürgeleri daha az enerji tüketecek. Elektrik süpürgesi üreticileri de uygulamayı destekliyor.

Elektrik süpürgesi satıcıları, tüketicilerin 900 Watt’ın veya 1400 Watt’ın ne işe yaradığını bilmediklerini belirttiler. Tüketiciler bu değerleri sadece çekim gücü olarak biliyor. Ama yanlış biliyoruz. 1 Eylül’de başlayacak uygulamayla ortaya çıktıki, hanımlar aslında yıllardır yanlış elektrik süpürgesi alışverişi yapıyormuş. Aslında elektrik Watt’ı düşürülen süpürgelerin emiş gücü hem yüksek hem de elektrik tüketimi düşüktür. Watt, süpürgenizin harcadığı elektriği gösteriyor. Emiş gücünü ise etiketteki harfler gösteriyor. Yani kuvvetli bir süpürge almak için yüksek Watt almaya gerek yok. Emiş gücünün 300, 400, 450 Watt olarak harflerle belirleniyor. Emiş gücü yüksek watt olarak düşük elektrik süpürgeleri tercih edilmeli.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ