Akıllı Gündem

Elektrik faturası ödemeyebilirsiniz

Japonya’da bir kadın beş yıldır evinin elektriğini kendisi üretiyor. İşte kendisine çevre dostu bir ev kuran kadının hikayesi…

Elektrik faturası ödemeyebilirsiniz

Evinizi sizde uygun hale getirirseniz elektrik faturası ödemeyebilirsiniz. Kulağa hayal gibi gelsede Japonya’da bunu başarabilenler var. Bunlardan biri de başkent Tokyo’da yaşayan Fujii Tomoko. Tomoko, beş yıldır elektrik faturası ödemiyor. Fujii Tomoko’nun evinde güneşli günlerde saatte 1 kw elektrik üreten üç güneş paneli bulunuyor. Böylelikle bir evin enerji ihtiyacının 10’da 1’ini bir saatte elde edebiliyor. Güneş panellerinin dışında elektrik üretme ekipmanlarına bağlı bir kondisyon bisikleti de, elektrik üretmeye olanak sağlıyor. Japon kadın enerji tasarrufu yapabilmek için buzdolabı, klima yada fırın kullanmıyor. Soğuk kalması gereken yiyecekleri buzdolabı yerine kendi tasarladığı su dolu bir kapta saklıyor.

Tomoko, çevre dostu yaşantısı hakkında, “Kendi elektriğinizi üreterek çevre dostu bir şekilde yaşamak bence eğlenceli. Hayatımda bazı zorluklar var. Ancak ben bu zorlukları hayatı yaşamanın ilginç yolları olarak görüyorum” dedi.


 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ