Akıllı Gündem

Ekim 2018 Enflasyon rakamları değerlendirmesi

Ekim 2018 Enflasyon rakamları değerlendirmesi

Genele yayılan artış eğiliminin Ekim’de de devam etmesiyle enflasyon beklentileri aştı..

Ekim ayı TÜFE enflasyonu, %2,0’lik medyan piyasa beklentisinin üzerinde, bizim %2,55’lik tahminimize ise yakın %2,67 seviyesinde gerçekleşti. Yıllık TÜFE enflasyonu da %24,5’ten %25,2’ye doğru yükselişini sürdürdü. Yİ-ÜFE enflasyonunda ise geçen ayki, %10,9’luk artışın ardından, TL’nin son dönemdeki değer kazancına bağlı olarak maliyet baskılarının hafiflemesiyle, %0,91’lik artış görüldü. Böylece yıllık bazda artış %46,2’den %45,0’e geriledi.

Genele yayılan enflasyon eğilimi Ekim’de de devam etti (otomotiv dışında)

Detaylara bakıldığında, gıdadan, enerjiye, dayanıklı mal grubuna (otomotiv hariç), diğer temel mallara (hızlı tüketim ürünlerine) ve hizmetlere kadar tüm alt kalemlerde TL’deki değer kaybının gecikmeli yansımalarıyla yüksek oranlı fiyat artışlarının devam ettiği görülüyor.

Ekim ayı TÜFE enflasyonunu aşağı çeken bir faktör olarak, otomotiv fiyatlarında TL’deki son dönemdeki iyileşme ve geçtiğimiz aylardaki ÖTV düzenlemesine bağlı olarak %2,9’luk bir fiyat düşüşü gerçekleşti. Ancak dayanıklı mal grubunda bunu dışında birçok üründe gecikmeli kur etkileri ile çok yüksek oranlı artışların (buzdolabında %11,4, çamaşır makinesinde %6,8 bulaşık makinesinde %4,7, televizyonda %5,8, elektrik süpürgesinde %10,0 gibi) devam ettiği görülüyor. Ayrıca, diğer temel mal grubunda da (hızlı tüketim ürünlerinde) ortalama %5,5’lik bir fiyat artışı var. Son olarak, gıda enflasyonu da geçen ayki %6,4’ün ardından bu ay da %3,2 gibi yüksek bir seviyede gerçekleşti ve bizim %2,0’lik projeksiyonumuzun üzerinde kaldı.

Hizmet enflasyonu da geçen yılın aynı ayındaki %0,4’ün çok üzerinde bir gerçekleşmeyle %1,1 oldu. Böylece yıllık bazda da %14,0’ten %14,8’e yükselişini sürdürdü. Dolayısıyla çekirdek enflasyon da, otomotiv fiyatlarındaki düşüşün yardımıyla temel mal grubu enflasyonu %35,1’den %34,3’e gerilemesine rağmen, hizmet enflasyonunun katkısıyla %24,0’ten %24,3’e doğru yükselişini sürdürdü.

Gecikmeli kur geçişkenliği gönüllü fiyat indirimlerinin önüne geçmiş görünüyor

Özetle, Ekim ayında kur geçişkenliğinin gecikmeli yansımaları “enflasyonla topyekün mücadele” kapsamında yapılan fiyat indirimlerinin önüne geçmiş görünüyor ki bu da aslında beklentilerimizle uyumlu bir duruma işaret ediyor. Bununla beraber, gönüllü fiyat indirimleri ile beraber vergi indirimleri ve TL’nin son dönemdeki değer kazancının Kasım enflasyonuna olumlu yansımasını bekliyoruz. Daha açık bir ifadeyle, Kasım ayına ilişkin ön tahminimiz %0,0 seviyesinde bulunmakta. Bu civarda bir gerçekleşme de yıllık TÜFE enflasyonda yaklaşık %2 puanlık bir düşüş getirebilir.

Sene sonuna kadar enflasyon gerileyebilir, ancak zirveyi ilk çeyrekte görmeyi bekliyoruz

Sonuç olarak, gönüllü fiyat indirimleri, son vergi indirimleri ve TL’nin son dönemdeki değer kazancı ile birlikte sene sonu itibariyle yıllık TÜFE enflasyonunun %23,0 civarına gerileyebileceğini düşünüyoruz. Ancak vergi indirimlerinin uzatılmaması halinde, TÜFE enflasyonunun Ocak ayında yeniden %26-27 seviyelerine yükseldiğini de görebiliriz. Buna göre, TÜFE enflasyonunda zirveyi gelecek yılın ilk çeyreği içinde görmeyi beklemekle beraber, önümüzdeki iki ay yaşanması muhtemel gerilemenin kısa vadede enflasyon görünümü ve bono faizleri ile ilgili bir iyimserlik yaratabileceğini düşünüyoruz.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ