DOLAR
32,5675
EURO
34,6955
ALTIN
2.503,75
BIST
9.524,59
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Yağmurlu
14°C
İstanbul
14°C
Yağmurlu
Cumartesi Açık
20°C
Pazar Az Bulutlu
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
23°C
Salı Az Bulutlu
22°C
SON DAKİKA
04:39 Minycenter Hem Minikleri Hem De Ebeveynleri Renkli Dünyasına Bekliyor
04:38 Mövenpick Hotel İstanbul Marmara Sea Açıldı
02:00 1 Gün Önce Onaylanmayan Hastane Randevuları Geçersiz Kabul Edilecek !
00:00 Üniversite Öğrencilerinden Mudanya’ya Tarihi Gezi
23:37 Yeşil Dönüşüm Toplantısına Sanayicilerden Yoğun İlgi
23:06 Vali Gökmen Çiçek Turizm Haftasını Öğrencilerle Kutladı
23:00 A Milli Kadın Hentbol Takım’ın Euro 24’Teki Rakipleri Belli Oldu
20:37 Ak Parti Konak İlçe Başkanı Başdaş’tan Çağrı “Konak Belediyesi’nin Borç Pankartını Asın”
20:20 Kayseri’de Suya Yüzde 30 İndirim
20:20 Kayseri’de Büyükşehir Meclisi Toplandı
20:08 Daha Güzel Bir Fatih İçin Karasurları Millet Bahçesi Veledi Karabaş Parkı’nı Hizmetinize Açtık!
20:08 Sivas Belediyesi 2024-2029 Dönemi İlk Meclis Toplantısı Belediye Başkan Dr. Adem Uzun’un Yönetiminde Gerçekleştirildi
20:05 Büyükşehir Bayram Tatilinde Teknelerden Atık Toplamaya Devam Etti
20:04 Mudanya Belediyesi, Frankfurt Goethe Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi (İtü) İle Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Mimarlık Fakültesi Öğrencilerini İlçede Ağırladı
20:03 Nevşehir Belediyesi’nin Yüzlerce Personel Ve Onlarca İş Makinesinden Oluşan Ekipleri Bugün Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Ve Bekdik Mahallesi’ndeydi.
20:02 Cennet Meyvesi Kuru İncirde Sezonun İlk Yarısında İhracat Yüzde 21 Arttı
20:00 5.Uluslararası Latmos Ultra Maratonu Tamamlandı
20:00 Nevşehir Belediyesi Tarafından Düzenlenen İlkokullar Arası 23 Nisan Halı Saha Futbol Turnuvası’nda Şampiyon Necip Fazıl Kısakürek İlkokulu Oldu
19:42 Basmane’de Temizlik Ve Bakım Seferberliği
19:38 Hüseyin Can Güner: “Ali Dinçer, Ankaralıların Gönlünde Her Zaman İçin Halkçı Belediyeciliğiyle, Sosyal Belediyeciliğiyle Adını Yaşatacak.”
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Ek Ödeme Yönetmeliği’nin Bazı Maddelerini Yargıya Taşındı

Ek Ödeme Yönetmeliği’nin bazı maddelerine itiraz eden Sağlık-Sen, adaletsizliğe neden olan maddelerin iptali için Danıştay’a başvurdu. Ayrıca …

Ek Ödeme Yönetmeliği’nin Bazı Maddelerini Yargıya Taşındı
16.09.2022 11:28
A+
A-

Ek Ödeme Yönetmeliği’nin bazı maddelerine itiraz eden Sağlık-Sen, adaletsizliğe neden olan maddelerin iptali için Danıştay’a başvurdu. Ayrıca bazı maddelerin sağlık çalışanları lehine düzeltilmesi için de taleplerini Sağlık Bakanlığı’na iletti.

Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği, Sağlık-Sen 6. Dönem 10. Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda masaya yatırıldı. Toplantıda, ayrıntılı bir şekilde incelenen yönetmeliğin bazı maddelerinin adaletsizliğe ve eşitsizliğe neden olduğu gerekçesiyle yargıya taşınmasına karar verildi.

Adaletsizliğe yol açan maddelerin iptali için dava açan Sağlık-Sen, yönetmelikte düzeltilmesini istediği konularla ilgili de Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne başvuru yaptı.

“Eksikliklerin Giderilmesi Sağlık Sisteminin Geleceği Açısından Önemli”

Dava dilekçesinde ve Bakanlığa yapılan başvuru yazısında, “Yönetmeliğin adaletsizliğe ve eşitsizliğe yol açan maddelerinin olduğu kaçınılmaz bir gerçektir.  Sağlık çalışanlarının birçoğu teşvik ek ödeme sisteminin kapsamına alınırken bazı kurumlarda ve kadrolarda görev yapan sağlık çalışanları, kapsam dışında bırakılmıştır. Yönetmeliğin eksik yönlerinin giderilmesi sağlık sisteminin geleceği açısından büyük önem arz etmektedir”  ifadelerine yer verildi.

Ek Ödeme Yönetmeliği’nde İtiraz Edilen ve Düzeltilmesi İstenen Maddeler Şunlardır:

– 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde teşvik ek ödeme verilmeli ya da taban oranları artırılmalıdır.

– Birinci basamak sağlık kuruluşları (il, ilçe sağlık müdürlüğü, toplum sağlığı merkezi, entegre hastaneler, il ambulans servisi başhekimlikleri ve komuta kontrol merkezleri, halk sağlığı laboratuvarları) ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na teşvik ek ödeme verilmeli ya da taban oranları artırılmalıdır.

– Birinci basamak sağlık kuruluşlarında negatif ek ödeme katsayıları kaldırılmalıdır.

– Taban ödeme tablolarında (Ek-3A – Ek-3B) hekim dışı personelin katsayıları 0,50 puan artırılmalıdır.

– Tavan oranları çok düşük kaldığı için genel idare hizmetler ve yardımcı hizmetler sınıfı ile lise mezunları taban ödeme dahi alamamaktadır. Ek ödemelerin tavana takılmadan ödenebilmesi için 209 sayılı Kanunun 5 inci maddesinde ilave düzenleme yapılarak tavan oranlarının bu gruplar için kaldırılmalıdır.

– Merkezde ve taşrada görev yapan eczacılar arasındaki ücret dengesi sağlanmalı. Hastane ve kurum eczacılarının katsayıları artırılmalı.

– Profesör, doçent ve yan dal uzman hekimlerin taban ödeme oranları diğer uzmanlardan yüksek olmalıdır.

– Taban ödeme hesaplamasında “aktif çalışma gün katsayısı” çarpanı kaldırılarak, yıllık izin ve şua izninde kesinti yapılmamalıdır.

– Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği’nde yer alan ‘disiplin cezası alanların ek ödemelerinden kesinti yapılacağına’ dair maddeler iptal edilmeli.

– Ek-3B tablosunda halk sağlığı laboratuvar sorumlularına yer verilmeli ve hakkaniyetli bir katsayı tanımlanması yapılmalıdır.

– Teşvik ödemede bazı birim sorumlularına getirilen katsayı artışı, tüm birim sorumlularını kapsamalıdır.

– Sertifika sahiplerine verilen ilave katsayılar, aynı işin diplomasına sahip çalışanlara da verilmelidir.

– Ek ödeme için heyet raporlarının, hakem hastaneye gönderilip gönderilmeyeceği hususu açıklığa kavuşturulmalıdır.

– 4/C geçici personel statüsünden 4/B sözleşmeli personel statüsüne geçirilen personelin ek ödemeleri, özellikle birinci basamakta sağlık kuruluşlarında görev yapanlarda ciddi oranda düşmüş bulunmaktadır.  Bu çalışanların mağduriyetinin giderilmeli ve mali kayıpları engellenmelidir.

– Araştırmacıların 375 Sayılı KHK kapsamında hakları korunarak ek ödeme sisteminden yararlanması sağlanmalıdır.

– Sağlık Bakanlığı merkez teşkilatı, Türkiye Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun tüm çalışanları ek ödeme kapsamına alınmalıdır.

– Aile sağlığı çalışanlarının destek ve teşvik ödemeleri artırılmalıdır.

– Dönem ek ödeme katsayıları öngörülebilir ve emeğin karşılığını gösterir düzeyde olmalıdır.

– Artırımlı ödeme yapılacak hizmet sunum alanları emek/değer odaklı olarak gözden geçirilmeli ve katsayıları ona göre düzenlenmelidir.

– Merkezden yapılan ek ödeme hesaplama detaylarına dair şeffaf, açıklayıcı ve net bir rehber yayınlanarak sahadaki uygulama hatalarının önüne geçilmelidir.

– Üniversite hastanelerinde ek ödeme sisteminin revize edilmesi için Sağlık Bakanlığı ile YÖK arasında koordinasyon sağlanmalıdır.Ek Ödeme Yönetmeliği’nin Bazı Maddelerini Yargıya Taşındı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.