Akıllı Gündem

Edirne Rüstem Paşa Kervansarayı Akgün Grubu’ndan alınıyor

Akgün Grubu’nun ANAP döneminde 49 yıllığına kiraladığı Edirne Rüstem Paşa Kervansarayı, grubun elinden alınarak Vakıflar’a devredilecek. Hürriyet gazetesi yazarı Jale Özgentürk’ün paylaştığı bilgiye göre Kervansaray, restore edilerek yeniden ihaleye çıkarılacak.

Edirne Rüstem Paşa Kervansarayı Akgün Grubu’ndan alınıyor

Hürriyet gazetesi yazarı Jale Özgentürk bugünkü köşesinde Edirne Rüstem Paşa Kervansaray’ı hakkında önemli bir kulis haber paylaştı. Özgentürk, Edirne Rüstem Paşa Kervansarayı’nın işletmecisi olan Akgün Grubu’ndan alınarak Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredileceğini yazdı. Kervansaray devir işleminin ardından yeniden ihaleye çıkarılacak. İşte Özgentürk’ün köşesinden paylaştığı o haber.

EDİRNE’DE DAMAT RÜSTEM PAŞA’NIN KERVANSARAY’I VAKIFLAR’A GEÇİYOR

Hürriyet gazetesinin “Hürriyet ile Keşfet” projesinin yeni durağı Edirne’ydi. TÜRSAB, Edirne Belediyesi ve Hürriyet’in ortak düzenlediği bu program için geçen hafta yönetici, yazarlar ve turizmcilerden oluşan 40 kişilik bir heyetle Edirne’deydik. Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın sıcak ev sahipliğinde, tarihi Traklar’a, Roma İmparatorluğu’na kadar uzanan Osmanlı’nın ikinci başkenti bu kenti adım adım keşfettik. Kentin en değerli yapılarından biri de 1554 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı ve sadrazamı Rüstem Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan Kervansaray. Bu yapı uzun yıllardır otel olarak kullanılıyor. İki bölümden oluşan yapıda 80 oda ve 21 dükkan var. Bina 1972’de restore edilmiş, 1980’de Ağa Han Mimarlık Ödülü’ne layık görülmüş.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait yapı 1990’ların başında ANAP iktidarı döneminde Akgün Grubu’na 49 yıllığına verilmişti. O yıllarda yanlış bir karar olarak eleştirilmişti.

EL ÜSTÜNDE TUTULUR

Edirne’de sohbet ettiğim Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren, taahhütlerini yerine getirmediği gerekçesi ile oteli geri almak için harekete geçtiklerini ve yasal işlemleri başlattıklarını söyledi. Grubun daha 20 yılı olması nedeniyle işlemlerin uzun sürdüğünü söyleyen Güneren, prosedür tamamlandığında Kervansaray’ın restore edilerek ihaleye çıkarılacağını belirtiyor. Hedef büyük otel zincirlerinden birinin burayı işletmesi. Dünyanın başka bir ülkesinde el üstünde tutulacak, en değerli varlıklarından biri olacak böyle bir yapının şu andaki hali içler acısı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ