Akıllı Gündem

EBRD’den Türkiye’ye tavsiye

EBRD’ye göre Türkiye ticaret savaşları konusunda iyi konsantre olmalı

EBRD’den Türkiye’ye tavsiye

EBRD’ye göre Türkiye ticaret savaşları konusunda iyi konsantre olmalı

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye’nin ticaret savaşlarına iyi konsantre olmasını tavsiye etti.

Banka, Türk ekonomisini destekleme noktasında kararlı olduklarını da vurguladı.

EBRD Başekonomisti Sergei Guriev, “Türkiye, gelişmekte olan ülkelerden yatırım çekebilme ve destekleme konularında ticari ilişkilere bağımlı. Bu nedenle de ticaret savaşları konusunda iyi konsantre olmalı diye düşünüyorum.” dedi.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Guriev, Türkiye’nin, diğer gelişmekte olan piyasalar gibi ticarette bağımlı olduğunu anlatarak şöyle dedi:

“Türkiye’nin ana ticaret partneri Avrupa. Bu nedenle Avrupa piyasalarına erişim Türkiye için çok önemli. Avrupa piyasalarına Türkiye’nin entegrasyonu, diğer ticaret ve yatırım partnerleriyle ilişkiler de dahil her türlü konu için büyük önem taşıyor. Biz Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki ticari ilişkilerde herhangi bir bozulma görmüyoruz. Bu anlamda, mevcutta Çin’i odağına alan ABD ticaret savaşı, Türkiye ile direkt olarak bağlantılı değil ancak biz dünya çapında korumacılık eğiliminin artmasından endişeliyiz. Türkiye, gelişmekte olan ülkelerden yatırım çekebilme ve destekleme konularında ticari ilişkilere bağımlı. Bu nedenle de ticaret savaşları konusunda iyi konsantre olmalı diye düşünüyorum.”

EBRD Başekonomisti Guriev,ABD ticaret politikasının nasıl değişeceğini tahmin etmenin çok zor olduğunu vurgulayan Guriev, ticarete, toplumsal içerikli politikaların eşlik etmesi gerektiğine inandıklarını söyledi.

Guriev, dünya çapında milyonlarca insanın yoksullukla mücadele ettiğini belirterek, bu kapsamda ticaretin, kalkınma ile küresel yoksullukla mücadele için temel itici güç olduğunu dile getirdi.

 

“KARARLIYIZ”

Guriev, EBRD’nin Türkiye ekonomisine sunduğu katkılara değinerek, EBRD olarak Türkiye ekonomisinde en önemli öncelikleri geliştirmek için çalıştıklarını dile getirdi.

Türkiye’nin, iş birliği içinde oldukları en büyük ülkelerden biri olduğunu anlatan Guriev, şöyle devam etti:

“Türkiye’de birçok sektörle birlikte çalıştık. Türkiye için enerji verimliliği büyük önem arz ediyor. Biz, Türkiye’de enerji verimliliğinin artırılması sürecine birçok yoldan katkı sağlıyoruz. Bu yıllar alacak bir konu. Diğer taraftan yeni finansal araçlar ve finansal piyasaları geliştirmek için finansal sektöre de yatırım yapıyoruz. Aynı zamanda daha inovatif ve yüksek katma değer geliştirmeye çalışarak endüstri sektörüne yatırım yapıyoruz. Sığınmacıların Türkiye ekonomisine entegre olması noktasında da katkı sunarak, sığınmacılardan kaynaklanan zorlukları dengelemeye çalışıyoruz. Biz aynı zamanda Türkiye ekonomisinin enerji verimliliği noktasındaki çalışmalarını destekliyoruz. Türkiye’nin ticaret ve uluslararası yatırımlar noktalarında diğer ülkelere entegrasyonunu destekliyoruz. Türkiye ekonomisinin büyüme modelini destekleyecek birçok nokta bulmak mümkün. Bu noktada Türk ekonomisini destekleme noktasında çok kararlıyız.”

Guriev, Türkiye ve Rusya ilişkilerine yönelik değerlendirmelerde de bulunarak, “Türkiye ve Rusya, Türkiye ve Avrupa Birliği gibi birbirine çok bağımlı iki ülke. Rusya ve Türkiye’nin ekonomik ve insani anlamda birbirine çok yakın bağlantıları var. Özellikle mimari ve turistik anlamda ekonomik ilişkiler çok güçlü. Bu nedenle ben her iki ülkenin birbirine iyi entegre olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ YANI”

Sergei Guriev, Türkiye’nin en önemli ve en güçlü yanının, çok büyük holdinglerin yanı sıra KOBİ’leri de içinde barındıran dinamik özel sektör olduğunu söyledi.

Özel sektörün ekonomiye sunduğu katkılardan bahseden Guriev, “Özel sektör bankaları, birçok sosyal ve kalkınma alanındaki zorlukların bankalar aracılığıyla çözülebileceğine ve çözülmesi gerektiğine inanıyor. Bu anlamda özel sektörün ekonomik kalkınma için sorumluluk alması da memnuniyet verici. Ben bunun Türkiye’nin en önemli güçlü yanı olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

Guriev, Türkiye ekonomisinin demografik özelliklerinden de faydalandığını aktararak, “Birçok insan Türkiye’de genç nüfusun entegrasyonunun zorluk olduğunu düşünüyor. Biz, hükümetin eğitim sektöründe dönüşümüne ilişkin taahhütlerinden memnunuz ancak gelişmekte olan Avrupa’da birçok insan, Türkiye’de kendilerine ters olan bu demografik trend hakkında endişe duyuyor. Aynı zamanda Rusya, Afrika ve Avrupa’ya yakınlık anlamındaki mükemmel jeopolitik konum,Türkiye’nin güçlü yanları arasında bulunuyor.” değerlendirmelerini yaptı.

“EN ÖNEMLİ ZORLUK ENFLASYON”

Türkiye’de enflasyonun ise en önemli zorluklardan biri olduğuna inandıklarını dile getiren Guriev, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Türkiye’de kalkınma ve uzun dönemde piyasaların Türk lirası cinsinden finansal araçlarla desteklenmesi için daha düşük enflasyon gerekli. Dünya çapında enflasyonun para politikası yoluyla kontrol edilmesi konusunda fikir birliği vardır ve bu da eğer enflasyonu düşürmek istiyorsan, faizlerin artırılması gerektiği anlamına gelir. Birçok ülkenin enflasyonu düşürmek için faizleri artırma yoluna gittiğini görüyoruz.

Türkiye’nin problemi çift haneli enflasyon. Her ülkede farklı problemler mevcut. ABD’nin problemi farklı, Yeni Zelanda’nın problemi farklı. Gelişmekte olan ülkeler uzun süredir enflasyonla mücadele ediyor, bu sadece Türkiye’nin problemi değil. Diğer gelişmekte olan ülkeler de taahhüt ettikleri enflasyon hedefi ve enflasyonu düşürecek para politikaları aracılığıyla enflasyonla mücadele ediyor. Bu konuda çok fazla çalışmak gerekiyor. Son yıllarda birçok ülke bu konuyla mücadele ediyor. Gelişmiş ülkeler ise enflasyon hedefini tutturma konusunda daha başarılı.”

 

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ