Akıllı Gündem

Dünyanın en pahalı start-up’ı

Hong Kong merkezli SenseTime, aldığı 600 milyon dolarlık yatırımın ardından en değerli yapay zeka start-up’ı oldu

Dünyanın en pahalı start-up’ı

Hong Kong merkezli SenseTime, aldığı 600 milyon dolarlık yatırımın ardından en değerli yapay zeka start-up’ı oldu

Çinli ve Amerikan firmalarını aynı ringde karşı karşıya getiren yapay zeka teknolojisi için Çin, önemli bir avantaj elde etti. 2014’te Hong Kong’ta kurulan SenseTime adlı şirket, 600 milyon dolarlık yatırım alarak dünyanın en pahalı yapay zeka start-up’ı oldu.

Konuyla ilgili TechCrunch’a konuşan kaynaklar, son yatırımla birlikte SenseTime’ın değerinin 4,5 milyar dolara ulaştığını söyledi.

SenseTime CEO’su Li Xu, elde ettikleri sermayeyi denizaşırı ülkelerde varlıklarını güçlendirmek için kullanacaklarını söyleyerek, “Yapay zekanın endüstriyel uygulamalarda kullanımını genişletmek istiyoruz” dedi.

Küresel çapta rekor seviyede yatırım alan SenseTime’ın en büyük yatırımcısı, 429 milyarlık e-ticaret devi Alibaba.  ABD’li çip üreticisi Qualcomm, Singapur’un varlık fonu Temasek, Çin’in en büyük elektronik perakendecisi Suning de diğer büyük yatırımcılar. Alibaba’nın finansal desteği ile kurulan Suning’in yapay zeka yatırımının nihai amacı, müşteri ödemeleri için çalışan istihdam etmek yerine yüz tanıma teknolojisini kullanabilmek. 

Finansal teknoloji, otomotiv, akıllı telefonlar, akıllı şehir planlaması alanlarında 400’den fazla müşteriye sahip SenseTime, Honda, Nvidia, China’s UnionPay, Weibo, China Merchants Bank, Huawei, Oppo, Vivo ve Xiaomi gibi devlerle çalışıyor.

Dört yaşını yeni dolduran bu teknoloji şirketinin en önemli ortağı ise Çin hükümeti. Kameralı güvenlik sistemi geliştiren SenseTime, Pekin yönetimi için, 170 milyon CCTV kameranın yakaladığı görüntüleri işliyor.

New York Times’ın haberine göre Çin, 2030’a yapay zekada dünya birincisi olmayı hedeflerken, söz konusu endüstri yılda 150 milyar dolarlık bir değere ulaşabilir.  

Uzmanlara göre bu alanda rekabet eden ABD ve Çin arasındaki şu fark bulunuyor: ABD’de söz konusu teknolojinin çoğu Amazon ve Google tarafından üretilirken, Çin, küçük firmalara yer açıyor. SenseTimen ya da rakibi Megvii gibi firmalar bağımsız kuruluşlar ve Alibaba gibi devlerden sermaye desteği alıyor.

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ